Suplementacja bywa bardzo skuteczna. To dzięki niej większość sportowców może ćwiczyć dłużej, ciężej i efektywniej. Szybciej zdobywają większą siłę, poprawiają swoją kondycję i regenerują cały organizm, dzięki czemu każdy kolejny trening staje się narzędziem do poprawiania własnych umiejętności. Suplementy dla sportowców należy jednak przyjmować w odpowiedni sposób. A odpowiedni to znaczy jaki?

Zanim sięgnie się po jakąkolwiek kolorową tabletkę, należy zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście się jej potrzebuje. Nie należy tutaj ufać reklamom puszczanym w telewizji. One zawsze będą namawiać ludzi do kupowania konkretnych produktów, nawet jeśli w rzeczywistości potrzebuje ich niewielka część społeczeństwa. To, że coś zadziałało na jedną osobę, nie znaczy wcale, że okaże się tak samo efektywne u innych. Suplementację należy dopasować tylko i wyłącznie do siebie – swojego wieku, płci, masy ciała, kondycji, warunków organizmu, zdrowia oraz uprawianej dyscypliny sportowej i założonych celów.

Suplementy dla sportowców nikomu nie zastąpią jednak codziennej i dobrze zbilansowanej diety. Mają ją jedynie uzupełnić. Nie należy ich traktować jak magicznego specyfiku, dzięki któremu nie trzeba będzie się martwić o żadne niedobory. Nie da się żyć na samych suplementach. To dieta ma być podstawą funkcjonowania każdego sportowca i to do niej należy dopasować odpowiednie suplementy. One mogą ją jedynie korzystnie uzupełnić. Warto więc w pierwszej kolejności skupić się na skomponowaniu wartościowego jadłospisu.