Andrzej Antoni Kopczyński, urodzony 9 stycznia 1948 roku w Kaliszu, to postać związana z historią Służby Bezpieczeństwa, która odgrywała istotną rolę w polskiej rzeczywistości politycznej. Jako funkcjonariusz w Departamencie I, który zajmował się wywiadem, doszedł do stopnia porucznika Milicji Obywatelskiej.
Warto zaznaczyć, że w 1976 roku podjął decyzję o przejściu na stronę państw zachodnich, co miało znaczący wpływ na jego późniejsze życie oraz karierę. Decyzje takie, w kontekście ówczesnych realiów politycznych, były często złożone i wiązały się z wieloma konsekwencjami zarówno osobistymi, jak i zawodowymi.
Życiorys
Andrzej Kopczyński był synem Franciszka oraz Zofii. Swoje wykształcenie rozpoczął w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach w 1972 roku. Po ukończeniu nauki, rozpoczął pracę w Departamencie I, który zajmował się wywiadem.
W lecie 1976 roku został wysłany na kurs języka niemieckiego do Niemiec Zachodnich (RFN). Jednak mężczyzna nie powrócił do kraju, lecz zdecydował się wystąpić do władz niemieckich o azyl polityczny. W ten sposób przeszedł na stronę państw zachodnich, co miało poważne konsekwencje. Z dokumentów polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z października 1976 roku wynika, że był „w dyspozycji wywiadu amerykańskiego”. W 1977 roku, polski sąd skazał go zaocznie na karę śmierci.
Fakt, iż Kopczyński zdecydował się na ucieczkę na Zachód, był przyczyną odwołania Gromosława Czempińskiego z placówki w Chicago. Czempiński, który oficjalnie pełnił funkcję wicekonsula w tym mieście, był znany Kopczyńskiemu jako funkcjonariusz wywiadu. W aktach zachowała się notatka z 1976 roku, która wskazywała, że w wyniku działań Kopczyńskiego, na niebezpieczeństwo mógł być narażony także Aleksander Makowski, pełniący rolę oficera rezydentury w Nowym Jorku. Niemniej jednak, nie odnaleziono w katalogu IPN żadnych informacji, które potwierdzałyby, że Makowski został wówczas odwołany do kraju.
Przypisy
- Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 13.07.2021 r.]
Oceń: Andrzej Kopczyński (funkcjonariusz SB)