Isidor Milgram


Isidor Wolfowicz Milgram, znany w Rosji jako Исидор Вольфович Мильграм, urodził się 15 grudnia 1896 roku w Kaliszu. Jego życie zakończyło się 10 marca 1938 roku w Moskwie, gdzie pozostawił po sobie istotne ślady w historii.

Był radzieckim funkcjonariuszem służb specjalnych, co miało znaczący wpływ na przebieg jego kariery oraz na historię Związku Radzieckiego w okresie przed II wojną światową.

Życiorys

Isidor W. Milgram miał żydowskie pochodzenie. W czasie I wojny światowej jego rodzina postanowiła emigrować do Niemiec. Oprócz tego często zatrudniał się jako robotnik fizyczny. W 1916 roku związał się z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec, a wkrótce potem wstąpił do bolszewickiej frakcji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Wówczas nawiązał współpracę z takimi osobistościami jak Karl Liebknecht.

W 1917 roku został uwięziony, a po kilku miesiącach spędzonych w areszcie został skierowany do pracy w zakładach metalurgicznych Kruppa, mieszczących się w Zagłębiu Ruhry. Jednak zdołał uciec do Holandii, gdzie prowadził aktywną działalność rewolucyjną, zwłaszcza po zaistnieniu rewolucji bolszewickiej w 1917 roku. Pod koniec 1918 roku, obawiając się aresztowania, wyjechał do Rosji.

Na początku 1919 roku z polecenia władz wrócił do Holandii, jednak na granicy z Niemcami został aresztowany i przez osiem miesięcy przetrzymywany w więzieniu. Następnie deportowano go do Estonii, skąd udało mu się uciec w Gdańsku, po czym dotarł do Belgii. W lipcu 1920 roku powrócił na teren Rosji.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej, od sierpnia do grudnia 1920 roku, pełnił funkcję w wywiadzie sztabu 4 Armii, prowadząc działania wywiadowcze na obszarze Polski pod przybranym nazwiskiem Schmidt. Od marca 1921 roku służył jako funkcjonariusz Oddziału Zagranicznego CzeKa. Przez cały 1922 rok przebywał w Holandii na terytorium nielegalnym, a następnie do 1924 roku w Niemczech.

Później objął stanowisko zastępcy rezydenta OGPU w Grecji. W grudniu 1925 roku został aresztowany, lecz w wyniku wymiany trafił jako sekretarz ambasady greckiej do Moskwy. W połowie 1926 roku otrzymał misję jako rezydent INO OGPU w Szanghaju. W lipcu 1927 roku wrócił do ZSRR, a następnie w 1928 roku otrzymał zlecenie skierowane do Mińska, mające na celu realizację specjalnych zadań.

Od stycznia 1930 do września 1934 roku studiował w Instytucie Czerwonej Profesury w Moskwie, jednocześnie wykładając specjalistyczne przedmioty w wyższej szkole OGPU. Po zakończeniu studiów pracował w Akademii Nauk ZSRR jako sekretarz Instytutu Ekonomii. Jednakże 12 maja 1937 roku ponownie został aresztowany. Po przeprowadzonym śledztwie, skazano go na karę śmierci, która została wykonana przez rozstrzelanie 10 marca 1938 roku.

Przypisy

  1. Мильграм Исидор Вольфович ::: Мартиролог: Жертвы политических репрессий, расстрелянные и захороненные в Москве и Московской области в период с 1918 по 1953 год [online], www.sakharov-center.ru [dostęp 07.01.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":

Bogdan Arnold | Andrzej Kopczyński (funkcjonariusz SB)

Oceń: Isidor Milgram

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19