Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu


Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu to niezwykle ważna świątynia, reprezentująca prawosławie w regionie. Ta parafialna budowla jest integralną częścią dekanatu Łódź, wchodzącego w skład diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jej wyjątkowe walory historyczne i architektoniczne sprawiają, że została wpisana do rejestru zabytków w 1994 roku.

Znajdująca się na dawnym Warszawskim Przedmieściu w Kaliszu, przy ulicy Niecałej 1, cerkiew zachwyca swoją neoromańską formą. Budowla została wzniesiona w latach 1928–1930 według projektu Michała Zenowicza. Uroczyste poświęcenie, mimo że odbyło się w jeszcze surowym stanie, miało miejsce 8 stycznia 1930 roku, a już osiem miesięcy później świątynia została w pełni wyposażona.

Do konstrukcji cerkwi wykorzystano materiały pochodzące z rozebranego w 1928 roku kaliskiego soboru Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Warto zauważyć, że część jej wyposażenia jest spuścizną po innej, również, niestety, rozebranej cerkwi w Sieradzu, z lat 20. XX wieku. Wnętrze świątyni zdobi ikonostas, który także pochodzi z sieradzkiego obiektu i przeszedł restaurację na początku XXI wieku.

Ikonostas z kaliskiego soboru został w 1924 roku umieszczony w cerkwi św. Mikołaja w Poznaniu, co dodatkowo podkreśla bogate relacje architektoniczne oraz kulturalne w tej części Polski. W latach 1999–2004 cerkiew przeszła gruntowny remont zewnętrzny, a od 2004 roku, świątynia jest pięknie iluminowana.

Dodatkowo, podczas obchodów Święta ulicy Niecałej w Kaliszu, które przypada na drugą sobotę września, w cerkwi sprawowana jest Boska Liturgia, a po niej odbywa się wyjątkowy koncert muzyki cerkiewnej, celebrujący lokalną kulturę i tradycję prawosławną.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.08.2021 r.]
  2. Prawosławna Diecezja Łódzko-Poznańska – Parafia prawosławna w Kaliszu. diecezjalp.cerkiew.pl. [dostęp 07.10.2018 r.]
  3. w, Tajemnice cerkwi św. Mikołaja [online], www.kulturaupodstaw.pl [dostęp 10.09.2016 r.]
  4. a b c d Oficjalna strona Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – Święto ul. Niecałej w Kaliszu [dostęp 13.09.2016 r.]

Oceń: Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:25