Emil Repphan


Emil Karol Repphan to postać, której życie i działalność pozostawiły znaczący ślad w polskim i niemieckim społeczeństwie. Urodził się 19 lutego 1848 roku w Kaliszu, gdzie spędził część swojego dzieciństwa, a zakończył swój żywot 30 marca 1931 roku w Berlinie, będąc niestrudzenie zaangażowanym w różnorodne inicjatywy społeczne oraz filantropijne.

Był kimś więcej niż tylko sukiennikiem; jego pochodzenie niemieckie łączyło się z polskim dziedzictwem. Repphan był synem Augusta (lub Fryderyka Augusta) oraz Emilii z Winklerów, a także wnukiem Beniamina. Jego rodzina miała znamienny wpływ na rozwój regionu, a Emil wychowywał się w gronie dwóch braci, Augusta i Pawła.

W latach 1886–1906 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Kredytowego Miasta Kalisza, co podkreśla jego znaczenie w lokalnym przemyśle finansowym. Jego zaangażowanie w życie społeczne Kalisza ujawniało się także poprzez inicjatywy edukacyjne oraz medyczne. W 1919 roku był fundatorem szkoły powszechnej przy ulicy Polnej, a w 1937 roku zrealizował ambitny projekt budowy Szpitala Powszechnego im. Przemysława II w Kaliszu.

Przypisy

  1. a b c d Andrzej Szwarc: Fryderyk August Repphan. Internetowy Polski Słownik Biograficzny. [dostęp 07.05.2021 r.]
  2. a b Andrzej Szwarc: Emil Karol Repphan. Internetowy Polski Słownik Biograficzny. [dostęp 07.05.2021 r.]
  3. a b WładysławW. Rusiński WładysławW. (red.), Dzieje Kalisza, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1977.

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Paweł Jarczewski | Fryderyk Sellin | Andrzej Adamus | Aleksander Gins | Marek Antczak | Gustaw Arnold Fibiger I | Adolf Peretz

Oceń: Emil Repphan

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:17