Ireneusz Edward Weiss urodził się 15 sierpnia 1931 roku w Kaliszu, a zmarł 11 marca 2019 roku w Krakowie. Był uznawanym autorytetem w dziedzinie prawa, pełniąc funkcję polskiego prawnika oraz adwokata. Jego działalność akademicka obejmowała także tytuł profesora nauk prawnych, a dokładniej profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ireneusz Weiss specjalizował się w zakresie prawa gospodarczego, gdzie zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego wkład w rozwój tego obszaru wiedzy był znaczący i pozostawił trwały ślad w polskim systemie prawnym.
Życiorys
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ireneusz Weiss uzyskał zarówno stopień naukowy doktora, jak i stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 1990 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych, co stanowiło kulminację jego drogi akademickiej.
Pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Prawa Cywilnego, a także kierownictwa w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego oraz Zakładzie Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1955–1957 miał również zaszczyt być wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Jego osiągnięcia zostały dostrzegane i docenione, co zaowocowało licznymi odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (przyznanym w 2001 roku). Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal 600-Lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Medal 40-Lecia PRL oraz Odznakę Honorową Politechniki Krakowskiej.
Ireneusz Weiss był także praktykującym adwokatem, a jego pasje artystyczne obejmowały komponowanie oraz pisanie tekstów. Warto dodać, że współpracował z Teatrem Jerzego Grotowskiego, co podkreśla jego kreatywność i różnorodność zainteresowań.
Na jego cześć ukazała się publikacja zatytułowana Studia z prawa prywatnego gospodarczego. Księga pamiątkowa ku czci prof. Ireneusza Weissa, wydana przez Wolters Kluwer w Krakowie w 2003 roku, posiadająca ISBN 83-7333-190-5.
Ireneusz Weiss był synem Ignacego i Wally. Dwukrotnie zawierał związek małżeński; jego pierwsza żona, Barbara, była architektem, absolwentem Politechniki Krakowskiej. Druga żona, Janina, była radcą prawnym. Z pierwszego małżeństwa z Barbarą (z domu Oleksińska) doczekał się syna Tomasza, który zakończył studia z zakresu socjologii oraz nauk politycznych na ANS.
Profesor zmarł 11 marca 2019 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie został pochowany 14 marca 2019 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Lidia Klat-Wertelecka | Alojzy Gonzaga Kostecki | Bogdan Bladowski | Jan Pawlak (prawnik) | Theodor Meron | Kazimierz RymarkiewiczOceń: Ireneusz Weiss