Kanał Bernardyński, znany wcześniej jako Wielki Kanał Prosny lub Bernardynka, stanowi istotny element systemu infrastruktury wodnej w regionie. Położony w obrębie Kaliskiego Węzła Wodnego, został zbudowany w latach 1842-1843 z inicjatywy i pod okiem projektanta Teodora Urbańskiego. Ten kanał pełni funkcję konkretną - ma za zadanie odprowadzać nadmiar wód wezbraniowych z rzeki Prosny, przechodząc przez Kalisz na wschód odŚródmieścia oraz na północ od Piskorzewia.
Ważnym aspektem działalności Kanału Bernardyńskiego jest fakt, że przyjmuje on wody z rzeki Swędrni, co przyczynia się do stabilizacji lokalnych ekosystemów wodnych. Dodatkowo, kanał został przekształcony w wodny szlak turystyczny, co zwiększa jego użyteczność i wartość rekreacyjną.
W latach 1865-1866 nad kanałem wzniesiono most Żelazny. Jest to ważna konstrukcja, ponieważ był to pierwszy most w Polsce o stalowej konstrukcji, co stanowiło przełom w inżynierii budowlanej tamtego okresu.
Nazwa Kanału Bernardyńskiego wywodzi się od kościoła i klasztoru bernardyńskiego, który istnieje w Kaliszu w latach 16-19 wieku. Ten historyczny kontekst dodaje kanałowi dodatkowego znaczenia oraz sprawia, że jest on ciekawym obiektem do badania zarówno pod kątem historycznym, jak i przyrodniczym.
Przypisy
- B. Orłowski, Most kaliski z 1866 roku na tle epoki, [w:] Dziedzictwo przemysłowe Kalisza i regionu, red. T. Krokos, Kalisz 2003 r., s. 47–48.
- A. Czyżewski, Rozwój przestrzenny i ludnościowy Kalisza w latach 1815–1914, [w:] Dzieje Kalisza, red. W. Rusiński, Poznań 1977 r., s. 317.
- Prosna: szlak wodny Wieruszów–Kalisz–Pyzdry: mapa turystyczna, red. W. Królikowski, T. Makarewicz, opr. W. Klepandy, Warszawa 1963 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Rzeki i kanały wodne":
Piwonia (dopływ Prosny) | Kaliski Węzeł Wodny | Kanał Rypinkowski | Krępica (struga)Oceń: Kanał Bernardyński