Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu


Kościół rektoralny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zlokalizowany w Kaliszu, jest ważnym obiektem sakralnym, który dawniej był pod opieką zakonników bernardynów, a obecnie należy do jezuitów. Jego położenie na początku ulicy Stawiszyńskiej sprawia, że jest łatwo dostępny dla zarówno wiernych, jak i turystów.

Świątynia, charakterystyczna dla stylu późnorenesansowego, została wzniesiona w latach 1592-1622 dzięki fundacji arcybiskupa Stanisława Karnkowskiego. Cechą wyróżniającą tego miejsca jest jednonawowa budowla, wyposażona w wiele elementów późnobarokowych oraz rokokowych, pochodzących z XVIII wieku. Wnętrze kościoła zdobi polichromia rokokowa z późnych lat XVIII wieku, namalowana przez ks. W. Żebrowskiego, będącego bernardynem.

W nawie świątyni po lewej stronie znajduję się epitafium przedstawiające Aleksandra Łubieńskiego, sędziego kaliskiego, który zmarł w 1735 roku, oraz dwóch jego żon: Antoniny Wężykówny (zmarłej w 1729 roku) i Marianny z Radomickich (zmarłej w 1738 roku). W ołtarzu muzealny obraz św. Antoniego, stworzony przez S. Ratajskiego w 1658 roku, przedstawia scenę z tłem Poznania.

Dodatkowo, kościół funkcjonuje jako Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, co jest związane z obecnością w obiekcie obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego na podstawie wskazówek ks. Sopoćko. Autorem tego dzieła jest prof. Ludomir Sleńdziński. To miejsce nie tylko pełni funkcję duchową, ale także stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej regionu.

Przypisy

  1. Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego – Kalisz [online], www.sanktuarium.kalisz.jezuici.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  2. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 10.06.2012 r.]

Oceń: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:16