Zawodzie to leżąca na lewym brzegu Kalisza część miasta, znajdująca się w obrębie osiedla Rypinek. Usytuowana jest ona w odległości mniej więcej 2 km od Śródmieścia, co czyni ją jedną z najstarszych historycznych dzielnic tego miasta. Warto zaznaczyć, że w 1299 roku Zawodzie zostało oficjalnie lokowane jako wieś, przyznając jej prawa niemieckie.
Obszar Zawodzia, w parze ze Starym Miastem, obejmuje łącznie 15 ulic, z których wiele nosi historyczne nazwy. W efekcie, spacerując po tej części Kalisza, można doświadczyć bogatej historii miasta i jego kulturalnego dziedzictwa. Zawodzie ma zatem wyjątkowe znaczenie w kontekście historii Kalisza oraz kształtowania się jego przestrzeni urbanistycznej.
Dowiedz się więcej o Zawodziu, a także o jego sąsiadującym Starym Mieście, które wspólnie tworzą niepowtarzalny klimat tej okolicy.
Gród na Zawodziu
Na przełomie IX i X wieku na Zawodziu, w bagnistej pradolinie rzeki Prosny, utworzono gród, który był otoczony wałem i zabezpieczony fosą. Ten majestatyczny obiekt dwukrotnie powiększano, aż osiągnął powierzchnię 17 500 m². Powstanie grodziska wpłynęło znacząco na rozwój istniejącej wcześniej osady rzemieślniczej, w której znajdował się kościół św. Wojciecha, oraz przyczyniło się do utworzenia obok otwartej osady targowej. Cały zespół obu osad, wraz z grodziskiem, stał się jednym z kluczowych centrów zarówno politycznych, jak i handlowych w państwie pierwszych Piastów, a ten status zdołał utrzymać również w późniejszych latach, gdy zyskał miano grodziska kasztelańskiego.
Zgodnie z relacją zawartą w „Kronice” Galla Anonima, w 1106 roku Bolesław Krzywousty zdołał zdobyć i spalić ten gród w trakcie walki z bratem Zbigniewem. Na początku drugiej połowy XII wieku, za panowania Mieszka III Starego, w miejscu dawnego kościoła zrealizowano budowę kamiennej kolegiaty św. Pawła. Gród wtedy przeszedł w ręce książęce, stając się jedną z głównych siedzib władzy. Kolegiata pełniła również rolę nekropoli, gdzie spoczęli książę oraz jego syn Mieszko Młodszy, który zmarł w 1193 roku.
Na zakończenie XII wieku, na terenie grodziska, z polecenia księcia Mieszka Starego, wzniesiono murowaną wieżę, która była jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Wieża ta najprawdopodobniej służyła jako punkt obronny przy bramie w obwodzie drewniano-ziemnym wałów. W skład zespołu monumentalnych budowli na kaliskim grodzisku wchodziły również kolegiata św. Pawła oraz prawdopodobnie palatium.
Po śmierci Mieszka III Starego w 1202 roku rozpoczęły się zacięte walki o gród, który zmieniał właścicieli. W 1233 roku książę śląski Henryk Brodaty, zdobywając Wielkopolskę, opanował gród kaliski, wykorzystując odsunięcie rzeki, co skutkowało jego zniszczeniem i położeniem kresu jego świetności na terenie Zawodzia.
W 2007 roku zrealizowano częściową rekonstrukcję grodziska, przywracając między innymi bramę wejściową z mostem, fragment dawnych umocnień obronnych, a także zabudowę mieszkalną. Odtworzono również część przyziemną romańskiej kolegiaty, tworząc Rezerwat Archeologiczny Zawodzie, który obecnie pozwala na poznanie bogatej historii tego miejsca.
Przypisy
- TomaszT. Ratajczak, Od grodu do zamku. XIII-wieczne rezydencje piastowskie w Wielkopolsce / From a stronghold to a castle. 13th-century Piasts’ residences in Wielkopolska, [w:] Studia nad dawną Polską, Gniezno 2009 [online] [dostęp 24.05.2018 r.] (ang.).
- Jak naprawdę wyglądały i funkcjonowały średniowieczne polskie zamki? [online], TwojaHistoria.pl [dostęp 03.07.2017 r.]
- a b c d e f g h i j WładysławW. Kościelniak WładysławW., Wędrówki po moim Kaliszu, Edytor, 2010 r., ISBN 978-83-60579-56-5.
- a b c d AdamA. Cichy AdamA., Kalisz, Wydawnictwo Poznańskie, 1973 r.
- T. Baranowski, Gród w Kaliszu – badania, odkrycia, interpretacje, [w:] Kalisz wczesnośredniowieczny, red. T. Baranowski, Kalisz 1998, s. 39–64.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Warszawskie Przedmieście (Kalisz) | Wrocławskie Przedmieście | Huby Tynieckie | Nosków (Kalisz) | Piekart | Majków (Kalisz) | Staromiejski zespół urbanistyczny Kalisza | Stare Miasto (Kalisz) | Sulisławice (Kalisz)Oceń: Zawodzie (Kalisz)