Rajsków


Rajsków to malownicza dzielnica Kalisza, która nosi ślady swojej historycznej przeszłości. Położona jest poniżej Tynca, między rzekami Prosną i Swędrnią, co dodaje jej uroku. Historia osady sięga XIII wieku, kiedy to wieś została osadzona na prawie niemieckim. Zgodnie z danymi z 1827 roku, Rajsków zamieszkiwało 221 osób, a pod koniec XIX wieku liczba ta wzrosła do 280.

Obecnie liczba mieszkańców tej dzielnicy wynosi około 1800 osób. Rajsków wyróżnia się przede wszystkim jednorodzinnym charakterem zabudowy oraz rekreacyjnym przeznaczeniem, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin oraz osób pragnących odpocząć w spokojnej atmosferze.

Przez teren Rajskowa przebiega obwodnica śródmiejska – Szlak Bursztynowy. Dodatkowo, znajdują się tu dwa mosty, które łączą różne części dzielnicy: na rzece Prośnie oraz na jej dopływie – Swędrni. Rajsków od południa oddziela od Zawodzia rzeka Prosna, a od północy, od Tyńca, ruchliwa ulica Łódzka.

Główne ulice Rajskowa to: Ciesielska, Dolna, Grobla, Kniejowa, Kowalska, Lajkonika, Murarska, Paprotna, Pionierska, Próżna, Przebierańców, Rajskowska, Rybacka, Rzeczna, Saperska, Stolarska, Wał Jagielloński oraz Wał Matejki. Rajsków to także jeden z najbardziej urokliwych obszarów Kalisza, znany ze swoich przestronnych terenów zielonych i rzek: Prosny oraz Swędrni.

W ostatnim czasie dzielnica uległa znacznemu poprawieniu głównie dzięki budowie wałów powodziowych na prawym brzegu Prosny oraz dzięki rozwojowi Szlaku Bursztynowego i ścieżki rowerowej. W planach jest utworzenie miejskiej plaży na prawym brzegu rzeki, a także boiska sportowego, co sprawi, że Rajsków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do rekreacji i wypoczynku.

Warto podkreślić, że fragment dzielnicy w pobliżu rzeki idealnie nadaje się jako teren rekreacyjny, co sprzyja rozwojowi aktywnego stylu życia wśród mieszkańców.

Przypisy

  1. Zapytanie w sprawie ilości mieszkańców Kalisza z podziałem na jednostki pomocnicze. bip.kalisz.pl, 17.07.2020 r. [dostęp 19.08.2020 r.]
  2. MSIP Kalisz
  3. Dz.U. z 1976 r. nr 24, poz. 144

Oceń: Rajsków

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:15