Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu to ważny zabytek architektoniczny, który odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności.
Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który należy do zakonu franciszkanów konwentualnych. Interesującym faktem jest, że jest to najstarsza świątynia zakonna w Kaliszu.
Historia
Pierwszy drewniany kościół, wzniesiony w 1256 roku, został ufundowany przez księżną Jolantę. Budowę murowanej świątyni rozpoczęto w 1257 roku dzięki fundacji księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego oraz jego żony Jolanty. Inwestycja ta trwała kilkanaście lat i zaowocowała wzniesieniem monumentalnej budowli. Z najstarszej części kościoła, pochodzącej z XIII wieku i reprezentującej styl wczesnogotycki, wyróżnia się wydłużone prezbiterium. Jest ono zwieńczone sklepieniem krzyżowo-żebrowym i wyposażone w ostrołukowe okna zdobione kamiennymi maswerkami w stylu klasycznym, w tym trójkątem sferycznym i motywem kropli, które mają odpowiedniki w Miśni.
Początkowo prezbiterium było oddzielone od nawy za pomocą lektorium. Architektoniczne detale prezbiterium z charakterystycznymi półokragłymi podporami i nadwieszonymi służkami wiązkowymi, a także wspornikami w zakrystii, sugerują, że budowniczowie mieli swoje korzenie w regionie morawsko-czeskim. W XIV wieku do prezbiterium dobudowano trójnawową halę korpusu, co istotnie wpłynęło na wygląd całej świątyni.
Niestety, w wyniku pożaru w 1537 oraz 1559 roku, kościół doznał poważnych zniszczeń. Pod koniec XVI wieku rozpoczęto jego odbudowę, która zakończona została w 1632 roku. Właśnie wtedy doszło do uroczystej konsekracji odbudowanego kompleksu. W kolejnych latach, w 1637 roku, rozbudowano klasztor, nadając mu styl barokowy, a w 1640 roku do kościoła dobudowano dzwonnicę.
Rok 1798 przyniósł kolejne nieszczęścia, gdy Prusacy usunęli franciszkanów, co doprowadziło do dewastacji kościoła. Klasztor został przekształcony w więzienie, które wkrótce poddano przebudowie. W 1858 roku więzienie zlikwidowano, a franciszkanie powrócili do klasztoru. W 1864 roku przeprowadzono restaurację świątyni, aby w 1902 roku, na polecenie władz rosyjskich, zamknąć klasztor raz jeszcze.
W latach 2017–2019 przeprowadzono gruntowny remont kościoła, który obejmował m.in. renowację głównego ołtarza, ambony, konfesjonałów i organów. W trakcie tych prac dokonano odkrycia krypty oraz natrafiono na unikatowe znaleziska – w tym cenne monety, takie jak południowosłowiański matapan, denar koronny Władysława Warneńczyka z I połowy XV wieku, oraz dwudenar Zygmunta Augusta z 1570 roku oraz unikatowy denar Kazimierza Wielkiego.
Wnętrze
Wnętrze kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu jest niezwykle bogate w historię oraz artystyczne detale. Nawy, które zachowały się z czasów około połowy XIV wieku, przeszły poważne zmiany w wyniku pożaru, a następnie zostały starannie odbudowane przez Albina Fontanę w latach 1599–1632. Efektem tego okresu jest bogata późnorenesansowa dekoracja stiukowa sklepień. Wyposażenie wnętrza obejmuje zarówno elementy barokowe, jak i rokokowe.
W głównym ołtarzu, który powstał w stylu późnobarokowym w 1758 roku, umieszczono obraz Wskrzeszenie Piotrowina autorstwa Franciszka Smuglewicza. Bezpośrednio poniżej można dostrzec obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, namalowany przez Kaspra Kurcza na początku XVII wieku.
W północnej nawie, w jej przedłużeniu, znajduje się gotycka kaplica Męki Pańskiej, datowana na XIII wiek, przekształcona w 1632 roku. Przy wejściu do tej kaplicy znajduje się renesansowe epitafium, które upamiętnia osiemletniego Piotra Bolelickiego z Poznania, zmarłego w 1600 roku.
Pod chórem muzycznym umieszczona jest tablica dedykowana pamięci Klementyny z Tańskich Hofmannowej, która zaznacza wkład tej postaci w kulturę i historię regionu.
Organy, z zachwycającym brzmieniem, dopełniają wrażenie majestatycznego wnętrza tej wyjątkowej świątyni.
Przypisy
- a b Kościół franciszkanów w Kaliszu odnowiony. (Prawie dwa lata remontów zabytkowego kościoła franciszkanów w Kaliszu, styczeń 2019). [dostęp 21.03.2023 r.]
- a b c d e f BartłomiejB. Hypki BartłomiejB., Kościół nabiera kolorów, „Ziemia Kaliska”, Nr 1, 05.01.2018 r.
- MariuszM. Kurzajczyk MariuszM., Rzadką monetę znaleźli archeolodzy u franciszkanów, „Ziemia Kaliska”, nr 6, 09.02.2018 r.
- BartłomiejB. Hypki BartłomiejB., Świątynia ujawnia swoje tajemnice, „Ziemia Kaliska”, 50, 15.12.2017 r.
- a b c Kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Stanisława Biskupa w Kaliszu • Odkryj Wielkopolskę • sprawdź ciekawe miejsca w Twojej okolicy [online], regionwielkopolska.pl [dostęp 14.11.2022 r.]
- a b Andrzej Grzybkowski, Gotycka Architektura Murowana w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2014, s.41
- Jacek Kowalski, Gotyk wielkopolski. Architektura sakralna XIII-XVI wieku, Poznań 2010, s. 31-32
- Jacek Kowalski, Gotyk wielkopolski. Architektura sakralna XIII-XVI wieku, Poznań 2010, s. 33, 35
- WładysławW. Kościelniak WładysławW., Wędrówki po moim Kaliszu, Edytor, 2010, ISBN 978-83-60579-56-5
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 10.06.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu | Parafia św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu | Parafia św. Michała Archanioła w Kaliszu | Kościół św. Wojciecha w Kaliszu | Kościół Świętego Michała Archanioła w Kaliszu | Katedra św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu | Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu | Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu | Kościół św. Gotarda w Kaliszu | Kościół św. Józefa i św. Piotra z Alkantary w Kaliszu | Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu | Parafia wojskowa św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu | Parafia św. Mikołaja w Kaliszu | Parafia św. Gotarda w Kaliszu | Parafia Opatrzności Bożej w Kaliszu | Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w KaliszuOceń: Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu