Bartosz Szymoniak


Bartosz Szymoniak, znany również pod pseudonimem „Bartas”, to polski artysta sceniczny, który przyszedł na świat 26 kwietnia 1984 roku w Kaliszu. Jego działalność artystyczna obejmuje wiele aspektów, w tym muzykę, wokal i kompozycje.

Jako autor tekstów, a także twórca unikalnego stylu muzycznego zwanego beatrock, Szymoniak podejmuje się wyzwań, które różnią się od innych mainstreamowych gatunków. W latach 2008–2015 pełnił rolę wokalisty w znanym zespole Sztywny Pal Azji, co przyczyniło się do jego rozwoju artystycznego oraz zwiększenia rozpoznawalności na polskiej scenie muzycznej.

Życiorys

W Tursku, w rodzinie o tradycjach nauczycielskich, dorastał Bartosz Szymoniak. Jego matka była polonistką, a ojciec nauczycielem wychowania fizycznego, posiadającym także wykształcenie muzyczne oraz dyplom z Turystyki i Rekreacji, zdobytym w AWF w Poznaniu. Żoną Bartosza jest Milena Lenarczyk, z którą dzieli życie od wielu lat.

Jako nastolatek, w latach 1997–2005, związał się z ludowym zespołem Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, grając na skrzypcach. Naukę muzyki kontynuował w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, specjalizując się w grze na tym instrumencie. Dodatkowo w 2002 roku, jako ówczesny junior, odniósł sukces, osiągając ćwierćfinały Mistrzostw Polski w koszykówce z zespołem Stal Ostrów Wielkopolski.

Bartosz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował śpiew, rozwijając swoje umiejętności muzyczne. Jest także propagatorem beatboxu w Polsce. W latach 2008–2015 pełnił rolę wokalisty w zespole Sztywny Pal Azji.

W programie telewizyjnym Idol zajął trzecie miejsce, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności. Wziął również udział w koncercie „Od Opola do Opola” oraz na LVII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór „Wojownik z miłości”, który zdobył wysokie miejsca na listach przebojów. Piosenka przez sześć tygodni znajdowała się w czołówce zestawienia Programu Trzeciego PR, a także dotarła na pierwsze miejsce audycji Polskiego Radia Rzeszów, Radia Poznań, Polskiego Radia Olsztyn i Radia Victoria. Utwór był wykonywany również z towarzyszeniem orkiestry Piotr Dziubek w programie Testimonium Veritatis oraz w duecie z zespołem Adama Skrzypka podczas koncertu „Nie lękajcie się”.

W 2020 roku Bartosz został nagrodzony tytułem osobowości roku w kategorii kultura przez Głos Wielkopolski. Jest także finalistą konkursu Premiery podczas 59 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Kochać naprawdę”. Jego nowy album, „Granice”, zadebiutował 30 września 2022 r. Pierwszym singlem został wspomniany utwór „Kochać naprawdę”, a drugim piosenka „Powroty”, która przez osiem tygodni dominowała na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, stając się wizytówką całego albumu. W dniu 9 października 2022 r. Bartosz zainaugurował premierę albumu w Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w rocznicę 76. urodzin Artystki.

Artysta regularnie koncertuje, zdobywając serca publiczności zarówno w Polsce jak i za granicą. Jego występy miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Irlandii, Belgii, Austrii, Litwie, Łotwie, Czechach oraz na Ukrainie. Udział w festiwalach takich jak Top Trendy w Sopocie, Ryszarda Riedla w Tychach czy „Taste of Polonia” w Chicago, a także Festiwalu w Jarocinie zyskał mu dodatkową rozpoznawalność. W 2020 roku, w ramach uroczystości związanej z 100-leciem Bitwy Warszawskiej, wystąpił na Stadionie Narodowym, a w 2022 roku wzięła udział w projekcie „Polskie Betlejem”, gdzie śpiewał wraz z innymi artystami, w tym z Mariką.

Wielokrotnie współpracował z innymi artystami, nagrywając utwory takie jak „Dziki kraj” na jubileuszowy album grupy Big Cyc „30 lat z wariatami”, „Słońce gdy jadę szosą” w duecie z zespołem Sztywny Pal Azji na płycie „Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza” oraz „Nie gniewaj się na mnie Polsko” dla Vienio na albumie „Profil Pokoleń vol.1”.

Dyskografia

W dyskografii Bartosza Szymoniaka można znaleźć wiele interesujących albumów, które prezentują jego artystyczną ewolucję oraz rozwój twórczy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz wydanych płyt:

  • Sztywny Pal Azji – Miłość jak dynamit (2008),
  • Sztywny Pal Azji – Fiss Pink (2012),
  • Bartas Szymoniak – Miliony oszukanych dziewcząt i chłopców (2015),
  • Bartas Szymoniak – Alarm (2017),
  • Bartas Szymoniak – Wojownik z miłości (2020),
  • Bartas Szymoniak – Granice (2022).

Przypisy

  1. Wydarzenia: Testimonium Veritatis. 7 cnót według Papieża i Prymasa - programy, Oglądaj na TVP VOD [online], tvp.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. PiotrP. Fehler PiotrP., Pleszew. Bartas Szymoniak wziął ślub [online], Pleszew Nasze Miasto, 20.07.2021 r. [dostęp 10.12.2021 r.]
  3. Bartas Szymoniak - OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 [online], Głos Wielkopolski [dostęp 30.06.2021 r.]
  4. Big Cyc: PiS dał nam kopa (nowa płyta "30 lat z wariatami" [online], Interia.pl [dostęp 30.06.2021 r.]
  5. Bartas wymyśla nowy gatunek- beatrock - Muzyka [online], onet.pl [dostęp 07.12.2020 r.]
  6. Sztywny Pal Azji na Święto Niepodległości [ZDJĘCIA] [online], Pleszew Nasze Miasto, 09.11.2014 r. [dostęp 25.08.2020 r.]

Oceń: Bartosz Szymoniak

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:24