UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kalisz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Joanna Broniewska-Kozicka


Joanna Broniewska-Kozicka, znana również jako Anka Broniewska, to postać, której życie i twórczość są niezwykle interesujące. Urodziła się 24 listopada 1929 roku w Kaliszu, a zmarła 1 września 1954 roku w Warszawie. Była polską reżyserką filmów dokumentalnych, a także córką znanego poety Władysława Broniewskiego, który poświęcił jej znaczną część swojej literackiej twórczości.

Joanna posługiwała się również nazwiskiem Joanna Kozicka, co dodaje jej osobie kolejny wymiar, odzwierciedlający szersze konteksty jej życia osobistego oraz zawodowego. Jej osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego są do dziś cenione, a jej związek z literacką tradycją rodziny Broniewskich pozostaje istotnym elementem jej biografii.

Życiorys

Joanna Broniewska-Kozicka, znana również jako Anka, była córką Władysława oraz Janiny Broniewskich. Do momentu wybuchu II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Małżeństwo jej rodziców zakończyło się w 1938 roku, a po agresji ZSRR na Polskę, Anka wraz z matką znalazła się na terenach okupowanych przez Sowietów. Po ataku III Rzeszy na ZSRR, obie zostały ewakuowane głębiej w głąb ZSRR, mieszkały w sowchozie, Kujbyszewie oraz Moskwie. Z tego czasu pozostała ich korespondencja, która dokumentuje relacje Anki z ojcem, Władysławem, który został w ZSRR uwięziony z powodu „polskiego nacjonalizmu”. Po uwolnieniu wyruszył z Armią Andersa na Bliski Wschód, starając się nie tracić kontaktu z córką.

Po powrocie do Polski, mając 16 lat, Broniewska ukończyła X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łodzi, a następnie rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym uniwersytetu (specjalizacje z historii sztuki i socjologii) oraz na Wydziale Dziennikarstwa. W trakcie swojej praktyki w redakcji tygodnika „Po Prostu” poznała przyszłego męża, dziennikarza Stefana Kozickiego, z którym wzięła ślub w grudniu 1947 roku. Latem 1948 roku przenieśli się do Łodzi, gdzie Joanna zaczęła pracę jako asystentka reżysera przy filmie „Dom na pustkowiu” i jednocześnie kontynuowała studia socjologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. W tym samym roku, jesienią, na świat przyszła ich córka Ewa, a Joanna nieprzerwanie pracowała przy produkcji filmowej oraz uczęszczała na studia pomimo zajęć.

Jednak studia z zakresu socjologii oraz dziennikarstwa wkrótce zostały przerwane. Po zdobyciu stypendium państwowego, w październiku 1949 roku przeniosła się do Paryża, gdzie zdała egzaminy na drugi rok Wydziału Realizatorskiego Instytutu Filmowego I.D.H.E.C.

Po powrocie do Polski w styczniu 1951 roku, Joanna obroniła swoją pracę dyplomową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, przedstawiając film dyplomowy zatytułowany „Komuna Paryska”, do którego materiały zebrała za granicą. Została samodzielnym reżyserem w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie, a w lecie tego samego roku współpracowała przy realizacji dokumentalnego filmu o Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie wraz z Jorisem Ivensiem. W 1952 roku zrealizowała film „Pałac Młodzieży”, a w 1953 roku nakręciła kolejny dokument pod tytułem „Brygada zaczyna szturm”, dotyczący budowy Elektrowni Jaworzno.

Również w 1953 roku rozpoczęła zbieranie materiałów do filmu „Wisła”, gdzie współautorem scenariusza był jej ojciec, Władysław Broniewski, który napisał poetycki komentarz. Razem podróżowali po Polsce, jednak w 1954 roku, po zakończeniu zdjęć w Kazimierzu nad Wisłą, tragicznie zmarła w wyniku zatrucia gazem.

Po jej śmierci Władysław Broniewski napisał cykl siedemnastu wierszy zatytułowanych „Anka”, które krytycy literaccy określili mianem współczesnych Trenów. Joanna Broniewska-Kozicka została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. 2A-13-12).

Realizacje

Joanna Broniewska-Kozicka, w ciągu swojej twórczej kariery, dokonała wielu znaczących realizacji artystycznych. Oto niektóre z nich:

  • 1951: Komuna Paryska,
  • 1952: W pałacu młodzieży,
  • 1953: Brygada zaczyna szturm,
  • 1954: Wisła (nieukończony).

Przypisy

  1. Joanna Kozicka [online] [dostęp 03.04.2020 r.]
  2. Sztandar X Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łodzi [online] [dostęp 03.04.2020 r.]
  3. Ewa Zawistowska: Córka Broniewskiego nie popełniła samobójstwa [online] [dostęp 03.04.2020 r.]
  4. Dorota Blednicka, „Władysław Broniewski / Anka – wiadomości wstępne”, Kulturalna Polska, 20.01.2006 r.
  5. Recenzja książki „Anka (Władysław Broniewski)”, Biblionetka, 06.05.2006 r.
  6. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.

Oceń: Joanna Broniewska-Kozicka

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:11