Ulica Zamkowa w Kaliszu


Ulica Zamkowa to ważny element przestrzeni miejskiej Kalisza, położony w Śródmieściu, w samym sercu historycznego obszaru, którym jest kalijska starówka. Stanowi ona jedną z najstarszych ulic w tym mieście.

Ulica ma długość około 200 metrów i zaliczana jest do reprezentacyjnych arterii Kalisza, co czyni ją istotnym punktem w kontekście turystyki oraz życia mieszkańców.

Dane ulicy

Ulica Zamkowa w Kaliszu rozpoczyna swój bieg na Głównym Rynku i dobiega do placu Jana Pawła II. Cała jej długość wyłożona jest charakterystyczną kostką brukową, co nadaje jej niepowtarzalny klimat. Na tej ulicy wprowadzono ruch jednokierunkowy, który prowadzi w stronę przeciwną do numeracji budynków, kierując się w stronę Głównego Rynku. Ulica jest częścią śródmiejskiej strefy zamieszkania i jest ważnym elementem lokalnej infrastruktury.

Historia

„Ulica Zamkowa powstała równolegle do lokacji Kalisza w 1257 roku. Od momentu swojego istnienia aż do początku XIX wieku pełniła rolę głównej drogi wylotowej z miasta w kierunku Torunia. W rezultacie nazywana była ulicą Toruńską. W okresie gdy funkcjonowały mury miejskie, ulica kończyła się przy Bramie Toruńskiej, która znajdowała się tam od połowy XIV wieku do 1806 roku, w miejscu dzisiejszego placu Jana Pawła II.

Na trasie dawnej ulicy Toruńskiej znajdowały się istotne szlaki: Śląsk – Pomorze, znany jako Nowa Droga Toruńska oraz Śląsk – Mazowsze. Początkowa zabudowa ulicy składała się z 32 drewnianych domów, z których większość, bo aż 30, zginęła w wyniku wielkiego pożaru miasta w 1792 roku. W drugiej połowie XVIII stulecia ulicę wybrukowano, co znacznie podniosło jej standardy.

W okresie połowy lat 20. XIX wieku, po wybudowaniu nowego traktu łączącego Kalisz z Warszawą, ulica Toruńska zyskała nową nazwę – ulicy Warszawskiej. W czasie połowy wieku XIX cała zabudowa zmieniła swój charakter, ponieważ wszystkie znajdujące się przy niej domy były już murowane. W sierpniu 1914 roku, podczas zniszczeń Kalisza przez wojska niemieckie, prawie całkowicie zrujnowano tę ulicę. Ostały się tylko dwa budynki: jeden pod nr 13 oraz drugi na narożniku z ulicą Grodzką, który jednak został rozebrany w 1940 roku.

Większość obecnej zabudowy powstała w latach 1920-1938. Ulica według historii kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę, po raz pierwszy w 1934 roku, kiedy nadano jej nazwę 6-go Sierpnia, nawiązując do daty wymarszu z Krakowa w 1914 roku Pierwszej Kompanii Kadrowej. Następnie, w 1948 roku, przemianowano ją na cześć Generała Świerczewskiego. Obecną nazwę, Zamkowa, ulica uzyskała w 1990 roku, aby upamiętnić fakt, iż na jej końcu, od XIII wieku do 1803 roku, znajdował się Zamek Królewski.

Obiekty

Wzdłuż ulicy Zamkowej w Kaliszu znajdują się interesujące obiekty architektoniczne, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. Oto niektóre z nich:

  • kamienica przy nr. 9 – wzniesiona w 1922 roku, w dniu 23 września 1991 została wpisana do rejestru zabytków pod nr 672/A,
  • kamienica przy nr. 13 – pochodzi z około 1860 roku, jest najstarszą istniejącą kamienicą przy tej ulicy, wpisana do rejestru zabytków 3 lutego 1969, nr rejestru 472/A,
  • kamienica przy nr. 14 – zbudowana w 1925 roku na miejscu zniszczonego w 1914 roku domu, w którym 11 września 1838 urodził się i mieszkał do 1857 Adam Asnyk; kamienica ta została włączona do rejestru zabytków 22 czerwca 1993, nr rejestru 680/A,
  • kamienica przy nr. 21 – zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku; wpisana do rejestru zabytków 3 września 1970, nr rejestru 1218/A.

Kamienice te tworzą unikalną atmosferę, a ich partery stają się miejscem działalności usługowej i handlowej. Wzdłuż ulicy znajdują się różne firmy:

  • salon Orange, nr. 1,
  • Centrum Informacji Turystycznej (do ul. Chodyńskiego 3),
  • lombard Grosz, nr. 11,
  • restauracja Pięterko Staropolska, nr. 12,
  • Bank Pocztowy, nr. 18-20,
  • Poczta Polska, urząd pocztowy nr 1, nr. 18-20.

Przypisy

  1. Strefa zamieszkania w Śródmieściu. www.kalisz.pl. [dostęp 05.06.2009 r.]

Oceń: Ulica Zamkowa w Kaliszu

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:13