Główny Rynek w Kaliszu


Główny Rynek w Kaliszu, stanowiący centralny punkt Śródmieścia, jest prostokątną przestrzenią, która powstała w XIII wieku u zbiegu dziesięciu ulic. To właśnie w tym miejscu zrealizowano podstawowe założenie miasta, które zostało lokowane na prawie średzkim. Dzisiaj, Główny Rynek oraz jego okolice są domem dla wielu istotnych zabytków, które przyciągają turystów i mieszkańców Kalisza.

Wśród najważniejszych obiektów, jakie można spotkać na Głównym Rynku, wyróżniają się: ratusz, który jest symbolem miejskiej administracji, katedra pw. św. Mikołaja Biskupa, zachwycająca swoją architekturą, a także park miejski, idealne miejsce do relaksu. Dodatkowo, w pobliżu można znaleźć pozostałości murów miejskich oraz kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które są świadectwem bogatej historii Kalisza.

Do końca XIX wieku Główny Rynek otaczało miejsce targowe, które pulsowało życiem handlowym. Ciekawym aspektem jest historia zabudowy Głównego Rynku, która pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku. Powstała ona po zniszczeniach, których Kalisz doświadczył w 1914 roku.

Nazwa „Główny Rynek” zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni lat. Otoczenie ratusza było wcześniej znane po prostu jako Rynek, a w latach 1925-1930 funkcjonowało jako Główny Rynek. Zmiany nazw pojawiały się w kolejnych latach: w latach 1930-1939 miejsce to nazywano Placem 11 Listopada, a w okresie 1939-1945 nosiło niemiecką nazwę Rathausplatz. Po II wojnie światowej przemianowano je na Plac Bohaterów Stalingradu. W 1990 roku, w wyniku poszukiwania tożsamości, przywrócono historyczną nazwę Główny Rynek.

Główny Rynek w Kaliszu charakteryzuje się różnorodnością ulic, które na niego wychodzą, tworząc niezwykły układ urbanistyczny. Warto przyjrzeć się poszczególnym ulicom:

  • róg zachodni: ulica Śródmiejska, ulica Złota,
  • róg północny: ulica Zamkowa, ulica Kanonicka,
  • róg wschodni: ulica Mariańska, ulica Łazienna,
  • róg południowy: ulica św. Stanisława, ulica Rzeźnicza,
  • bok północno-zachodni: ulica Piskorzewska,
  • bok południowo-wschodni: ulica Piekarska.

Badania archeologiczne

W latach 2016–2017 na Głównym Rynku odbywały się dogłębne badania archeologiczne, które miały miejsce pod kierunkiem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W trakcie tych prac odkryto wiele cennych obiektów historycznych, w tym studnię z XVII wieku, a także pozostałości drewnianych jatek, które dostarczają istotnych informacji o życiu codziennym mieszkańców w dawnych czasach.

Przypisy

  1. Zlot Food Trucków w Kaliszu [online] [dostęp 29.04.2018 r.]
  2. Drewniane jatki i murowana studnia - niezwykłe znaleziska na Głównym Rynku [online] [dostęp 12.04.2017 r.]
  3. AndrzejA. Kurzyński, Archeolodzy szukają skarbów na kaliskim rynku [online], 20.11.2016 r. [dostęp 01.04.2017 r.]
  4. AndrzejA. Kurzyński, Wigilia na kaliskim rynku [FOTO, WIDEO], „kalisz.naszemiasto.pl”, 17.12.2016 r. [dostęp 20.12.2016 r.]
  5. Kalisz Średniowieczny [online], www.kalisz.pl [dostęp 03.10.2016 r.]
  6. a b Historia miasta [online], Urząd Miejski w Kaliszu [dostęp 01.10.2016 r.]
  7. a b c d WładysławW. Kościelniak, Wędrówki po moim Kaliszu, Edytor, 2010 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Główny Rynek w Kaliszu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:20