Ignacy Chylewski to postać zasłużona w historii polskiego inżynierstwa, urodzony w 1844 roku w Kaliszu, a zmarły 3 marca 1900 roku we Lwowie. Jego życie i dokonania pozostają istotnym elementem polskiego dziedzictwa technicznego.
Jako inżynier, Chylewski przyczynił się do wielu przedsięwzięć, które wpłynęły na rozwój różnych dziedzin inżynierii w Polsce i poza jej granicami.
Życiorys
Ignacy Chylewski urodził się w 1844 roku, i pochodził z rodu Chylewskich, którego herb to Jastrzębiec. Jego życie było ściśle związane z organizacją powstania styczniowego w 1863 roku, gdzie aktywnie wspierał Hipolita Zawadzkiego w regionie Opoczyńskim.
W dalszym etapie swojej kariery wojskowej, Chylewski służył w stopniu porucznika kawalerii i pełnił funkcję adiutanta w oddziałach Mariana Langiewicza. Brał udział w wielu bitwach, w tym od Szydłowca aż do Grochowisk, a także w starciu pod Piotrkowicami, gdzie współdziałał z Ludwikiem Mycielskim oraz Aleksandrem Kosy Morbiterem podczas walk pod Przedborzem. W tym okresie uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach militarnych.
Chylewski został ranny w kilka miejsc, zaznaczając swoje zmagania w walce: został raniony bagnetem w lewą rękę, lancą w bok i pałaszem w okolice brwi. Po pewnym czasie trafił do niewoli, jednak udało mu się uciec z Proszowic.
Po zakończeniu swojej kariery wojskowej zajął się inżynierią, zostając właścicielem fabryki maszyn z siedzibą w Tarnowie. Pracował jako starszy inżynier w biurze kolejowym w C. K. Wydziale Krajowym. We Lwowie mieszkał przy ulicy Zyblikiewicza 33b.
Ignacy Chylewski zmarł 3 marca 1900 roku, w wieku 56 lat, cierpiąc na problemy sercowe. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie został pochowany 5 marca. W „Słowie Polskim” z tego dnia podkreślono, że był znaną i cenioną postacią wśród szermierzy, którzy stawili czoła ostatniej walce o wolność naszą.
Przypisy
- Zmarli we Lwowie. „Słowo Polskie”. Nr 116, s. 2, 10.03.1900 r.
- Zmarli. „Gazeta Lwowska”. Nr 52, s. 4, 06.03.1900 r.
- Zmarli. „Kurjer Lwowski”. Nr 65, s. 3, 06.03.1900 r.
- † Ignacy Jastrzębiec Chylewski. „Słowo Polskie”. Nr 106, s. 2, 05.03.1900 r.
- Stanisław Nicieja: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie w latach 1786–1986. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1988, s. 305.
- Nieco szczegółów biograficznych dotyczących uczestników organizacyi i partyzantki r. 1863/64. W: Józef Białynia Chołodecki: Księga pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864. Lwów: 1904, s. 160.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Marcin Heyman | Paweł Nestrypke | Jan Zdzisław Kasprzak | Władysław Piestrzyński | Franciszek Tournelle | Antoni Jabłoński-Jasieńczyk | Adolf Loewe | Stanisław Mariusz Piaskowski | Stanisław Szymański (inżynier) | Władysław HirszelOceń: Ignacy Chylewski