Władysław Klimaszewski


Władysław Klimaszewski, urodzony w 1856 roku w Kaliszu, to postać, która znacząco wpisała się w historię Polski, zwłaszcza w okresie walki o niepodległość. Zmarł 27 lutego 1929 roku w Kole, pozostawiając po sobie dużą spuściznę społeczną oraz polityczną.

Wielką częścią jego życia był czas, kiedy był pierwszym burmistrzem Koła, by wybrano go na to stanowisko przez Radę Miejską w odrodzonej Polsce. Jego działalność i zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności przyczyniły się do rozwoju regionu oraz wzmocnienia idei niepodległościowych wśród obywateli.

Życiorys

Pochodzący z rodziny urzędniczej, Władysław Klimaszewski rozpoczął swoją edukacyjną karierę pod koniec lat 70. XIX wieku po ukończeniu seminarium nauczycielskiego. Po roku pracy w terenie, został przeniesiony przez władze carskie do Kalisza, gdzie objął stanowisko nauczyciela w gimnazjum żeńskim, a w wolnym czasie angażował się również w prace Izby Skarbowej.

W roku 1898 Klimaszewski osiedlił się w powiecie kolskim, gdzie został kasjerem w Powiatowej Kasie Skarbowej w Kole. Jego kariera szybko postępowała, a on sam awansował na kierownika wydziału podatkowego. W 1901 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Dobroczynności w Kole, gdzie pełnił przez długi czas rolę skarbnika. Rok później przyczynił się do utworzenia Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, a w 1904 roku objął stanowisko przewodniczącego Rady Opiekuńczej Miejskiej Szkoły Handlowej, która jako pierwsza zaczęła uczyć wszystkie przedmioty w języku polskim od 1905 roku.

Klimaszewski był także współzałożycielem Kolskiego Towarzystwa Pożyczkowo–Oszczędnościowego, które powstało 1 lutego 1904 roku. Jako działacz Zarządu Powiatowego Macierzy Szkolnej, przyczynił się do otwarcia wielu placówek edukacyjnych w regionie. W latach 1912–1914 aktywnie uczestniczył w komitecie budowy szpitala powiatowego w Kole.

Po wybuchu I wojny światowej, Klimaszewski zajął się organizowaniem wsparcia dla uchodźców z Kalisza i Polaków wracających do Koła z Rosji. W 1917 roku stał się jednym z organizatorów patriotycznej manifestacji z okazji stulecia śmierci Tadeusza Kościuszki oraz uczestniczył w tworzeniu fundamentów nowej administracji po zakończeniu wojny.

W nocy z 10 na 11 listopada 1918 roku brał aktywny udział w przejmowaniu władzy z rąk niemieckich i od tej chwili zasiadał w Tymczasowym Zarządzie Powiatu Kolskiego na stanowisku kierownika Wydziału Skarbowości. Kilka miesięcy później, 15 czerwca 1919 roku, Rada Miejska zdecydowała o wyborze Władysława Klimaszewskiego na burmistrza Koła. Początkowo skoncentrował się na organizacji administracji miejskiej.

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej, w lecie 1920 roku, został mianowany pełnomocnikiem Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa dla powiatu kolskiego, a 14 lipca 1920 roku utworzono lokalny komitet obrony państwa, na czele którego stanął Klimaszewski.

Po zakończeniu działań wojennych przystąpił do działań na rzecz modernizacji i rozwoju miasta. W czasie jego urzędowania otwarto trzy nowe szkoły powszechne. Ponadto, zainicjował budowę gmachu Szkoły Powszechnej nr 3 przy ulicy Toruńskiej, a także budynku dla elektrowni w tej samej lokalizacji. W 1924 roku przeprowadził odbudowę mostu na Warcie, który został zniszczony przez powódź w 1922 roku. Przyczynił się także do włączenia do miasta wsi Blizna oraz Nagórna.

W 1925 roku Klimaszewski został ponownie wybrany na burmistrza, jednak ze względu na pogarszający się stan zdrowia, zrezygnował z tego stanowiska rok później. Zmarł 27 lutego 1929 roku, a jego pogrzeb odbył się 2 marca w kościele farnym. Jego ciało zostało złożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu rzymskokatolickim w Kole.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y TomaszT. Nuszkiewicz TomaszT., Ocalmy od zapomnienia. Władysław Klimaszewski – pierwszy burmistrz Koła w Niepodległej Polsce, Koło: Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła, 2020 r.
  2. Klimaszewskiego Władysława Koło, Ulica, 62-600 [online], mapa.targeo.pl [dostęp 10.03.2021 r.]
  3. M.P. z 1928 r. nr 34, poz. 39 „za zasługi na polu pracy społecznej i oświatowej”.

Oceń: Władysław Klimaszewski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:9