Ryszard Piestrzyński


Ryszard Stanisław Piestrzyński był niezwykle istotną postacią w polskim życiu publicznym pierwszej połowy XX wieku. Urodził się 2 kwietnia 1902 roku w Kaliszu, a swoją działalność zakończył 16 listopada 1962 roku w Londynie. Reprezentował on różnorodne aspekty życia politycznego, w szczególności jako dziennikarz oraz polityk.

Był posłem na Sejm III kadencji w okresie II Rzeczypospolitej, działając w ramach Stronnictwa Narodowego. Jego wkład w politykę oraz media pozostawia znaczący ślad w polskiej historii, a jego życie można postrzegać jako odzwierciedlenie zawirowań tamtych czasów.

Życiorys

Ryszard Piestrzyński był dzieckiem lekarza Stanisława oraz Zofii z Wize’ów. W swojej edukacji rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Klasycznym w Kaliszu, a następnie kontynuował studia w École scientifique w Lozannie. Po zakończeniu I wojny światowej, udało mu się zdać egzamin maturalny w Poznaniu. Później zakończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego.

W trakcie swoich studiów, Ryszard rozpoczął pracę w dziennikarstwie. Był związany z „Kurierem Poznańskim”, gdzie pełnił m.in. funkcję korespondenta zagranicznego przy Lidze Narodów w Genewie. Jego bliskim współpracownikiem był Marian Seyda, redaktor naczelny tego wydania. W latach 1929–1935 piastował również urząd radnego miasta Poznania.

Piestrzyński był członkiem Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego. W 1930 roku uzyskał mandat poselski z listy nr 4 w okręgu wyborczym nr 34 (Poznań). W 1932 roku współorganizował Związek Młodych Narodowców, który był grupą secesyjną powiązaną ze Stronnictwem Narodowym. Opowiadał się za konstytucją kwietniową i współpracą z sanacją. W 1936 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Kuriera Porannego” i po przekształceniu Związku Młodych Narodowców w Ruch Narodowo-Państwowy, został jego prezesem, pozostając na tym stanowisku do momentu wybuchu II wojny światowej.

W trakcie wojny obronnej brał udział w działaniach obronnych, po których został internowany w Rumunii. Tam, pracując w Biurze Prasy i Propagandy przy ambasadzie polskiej w Bukareszcie, uczestniczył w organizacji ewakuacji Polaków do Francji oraz na Bliski Wschód. Był także aktywnym członkiem rumuńskiej sekcji Związku Dziennikarzy RP. Służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i współpracował z czasopismem „Ku Wolnej Polsce”. W Egipcie redagował „Biuletyn Informacyjny” oraz „Biuletyn Obozowy”. Od 1942 roku był częścią redakcji „Orła Białego”, z którym przez pewien czas przebywał we Włoszech, a następnie w latach 1946–1949 w Brukseli i Londynie. W czasie od 1944 do 1957 roku sprawował funkcję redaktora naczelnego tego czasopisma.

Prowadził aktywną działalność na uchodźstwie, zostając członkiem Rady Narodowej oraz wieloletnim wiceprezesem Związku Dziennikarzy Polskich. Ryszard Piestrzyński był żonaty z Romaną z Pawłowskich Jezierską, która była aktorką, i mieli córkę Izabelę. Zmarł w 1962 roku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu North Sheen w Londynie.

Ordery i odznaczenia

Ryszard Piestrzyński zdobył szereg istotnych odznaczeń, które podkreślają jego wkład i znaczenie w historii.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany 11 listopada 1937 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Oficerski Orderu Korony Włoch, przyznany przez Włochy.

Przypisy

  1. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 234. [dostęp 08.09.2021 r.]
  2. Piestrzyński Ryszard, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 08.12.2019 r.]
  3. a b c d e f Parlamentarzyści - Pełny opis rekordu [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 08.12.2019 r.]
  4. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za zasługi na polu dziennikarstwa”.

Oceń: Ryszard Piestrzyński

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:25