Maria Antczak


Maria Antczak, urodzona 28 lipca 1927 roku w Kaliszu, to postać, która zasługuje na szczególną uwagę. Była nie tylko utalentowaną szwaczką, ale również aktywną polityczką w okresie PRL. Wszyscy, którzy zdają sobie sprawę z jej roli w polityce, wiedzą, że pełniła funkcję posłanki na Sejm PRL w VI kadencji.

Ta osobowość łączy w sobie doświadczenie zawodowe oraz zaangażowanie w sprawy społeczne, co czyni ją interesującą postacią w historii Polski.

Życiorys

W trakcie II wojny światowej Maria Antczak została zmuszona do wyjazdu, by pracować w Niemczech. Po zakończeniu wojny, powróciła do Polski, gdzie podjęła pracę w Zakładach Przemysłu Odzieżowego w Kaliszu.

W styczniu 1946 roku zdecydowała się na przystąpienie do Polskiej Partii Robotniczej. Jej zaangażowanie w życie partyjne szybko zyskało uznanie, gdyż została członkinią egzekutywy podstawowej organizacji partii Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i objęła stanowisko II sekretarza w podstawowej organizacji partyjnej.

W 1950 roku ukończyła wojewódzką szkołę partyjną, co zaowocowało oddelegowaniem jej do pracy w aparacie partyjnym Komitetu Miejskiego PZPR w Kaliszu. Od stycznia 1953, Antczak pracowała jako brygadzistka w tych samych Zakładach Przemysłu Odzieżowego w Kaliszu, w których wcześniej zaczynała swoją karierę zawodową.

W 1965 roku stała się radną Miejskiej Rady Narodowej, a także była posłanką na Sejm PRL VI kadencji z okręgu 58 (Kalisz). W ramach swoich obowiązków w Sejmie, członkinią była zarówno Komisji Spraw Wewnętrznych, jak i Komisji Wymiaru Sprawiedliwości.

Na uznanie w społeczności zasługuje także fakt, że otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, co podkreśla jej zaangażowanie i pracę na rzecz społeczeństwa.

Przypisy

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Oceń: Maria Antczak

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:18