UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kalisz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tadeusz Semadeni


Tadeusz Semadeni to postać, która ma szczególne miejsce w historii Polski. Urodził się 4 czerwca 1902 roku w Kaliszu, a jego życie zakończyło się tragicznie 19 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Był nie tylko prawnikiem, ale także sędzią grodzkim oraz Sądu Okręgowego w Warszawie, co podkreśla jego znaczenie w polskim systemie prawnym.

Pełniąc funkcje w wymiarze sprawiedliwości, Semadeni zyskał uznanie jako wiceprokurator Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jego wkład w sport, a zwłaszcza w pływanie, jest również nie do przecenienia; często uważany jest za ojca sportu pływackiego w Polsce. Jako pływak, działacz oraz dziennikarz sportowy przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju.

W trudnych czasach II wojny światowej Tadeusz Semadeni był zaangażowany w działalność państwową, pełniąc rolę kierownika Wydziału Penitencjarnego Departamentu Sprawiedliwości w Delegaturze Rządu RP na Kraj. Jego poświęcenie w czasie Powstania Warszawskiego pokazuje, jak istotna była jego rola w walce o wolność i niepodległość Polski.

Życiorys

Tadeusz Semadeni przyszedł na świat jako potomek Władysława Semadeniego (1865–1930), który pełnił rolę pastora oraz superintendenta w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Jego matka, Helena z Haberkantów, była siostrą znanej pisarki Wandy Haberkantówny. Rodzina miała korzenie szwajcarskie, jednakże była całkowicie spolonizowana. Warto dodać, że zarówno Władysław, jak i Helena byli nauczycielami w Kaliszu, a ich uczniowie to m.in. przyszła autorka książek, Maria Dąbrowska.

Tadeusz ukończył w 1920 roku Liceum im. Zamoyskiego w Warszawie, a studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zakończył dyplomem magistra praw w roku 1924. Jego kariera zawodowa obejmowała funkcje sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, a następnie wiceprokuratora w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie do roku 1939. W tym czasie napisał książkę pod tytułem „Prawo o ustroju adwokatury”, która została opublikowana w 1938 roku.

W roku 1922 Tadeusz był jednym z założycieli Polskiego Związku Pływackiego, gdzie pełnił rolę kapitana sportowego. Jako przedstawiciel Polski uczestniczył w olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku, a także kierował zespołem polskich pływaków w czasie olimpiady berlińskiej w 1936 roku. W 1923 roku ustanowił pierwszy oficjalny rekord Polski na dystansie 100 m stylem dowolnym. Jego zaangażowanie w sport nie ograniczało się tylko do pływania, ponieważ był również współautorem książki „Pływanie. Podręcznik techniki” (1928) wraz z A. Zaleskim. Dodatkowo, był dziennikarzem sportowym oraz II sekretarzem redakcji tygodnika „Stadjon” od kwietnia 1924 roku.

W czasie II wojny światowej, Tadeusz mieszkał w Warszawie przy ul. Stanisława Noakowskiego 20 m. 3. Podczas okupacji posługiwał się pseudonimami „Teodor” i „Witold”. Był wiceprezesem rady programowej organizacji Znak oraz zajmował się zagadnieniami prawnymi. Działał w Sztabie Głównym Konfederacji Zbrojnej, a od lato 1940 roku był sędzią w Sądzie Kapturowym Okręgu Warszawa-Województwo Związku Walki Zbrojnej oraz w Wojskowym Sądzie Specjalnym Obszaru Warszawa AK. Jego heroizm i odwaga zostały szczególnie widoczne, kiedy w grudniu 1943 roku przywiózł na ochotnika Zofię Rapp-Kochańską (vel Marie Springer) z wywiadu AK, po jej ucieczce z rąk Gestapo. W marcu 1944 roku, Tadeusz objął stanowisko wiceprezesa Rady Programowej Stronnictwa Pracy, które uczestniczyło w rządach RP na uchodźstwie.

W trakcie powstania warszawskiego w 1944 roku, Semadeni stał na czołowej linii walki jako kierownik WSS Obwodu Śródmieście Południowe, działając jako swego rodzaju sąd ludowy, który wymierzał surowe kary za podpisanie Volksliste. W walce stawał ramię w ramię z żołnierzami 3 batalionu pancernego „Golski”. Niestety, zginął w dniu 19 sierpnia 1944 roku, broniąc Politechniki. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. W tym tragiczny dniu, jego syn, strzel. plut. Allan Andrzej Semadeni, również zmarł w trakcie walki, a jego ciało nigdy nie zostało odnalezione. Pamięć Tadeusza Semadeni oraz jego syna symbolicznie upamiętniono na cmentarzu reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie (kwatera L-1-3).

Życie prywatne

W życiu prywatnym Tadeusza Semadeniego istotne miejsce zajmowała jego żona, Irena Konopacka-Semadeni. Była nie tylko jego partnerką, ale także osobą zaangażowaną w działania społeczne i medyczne. W czasach pacyfikacji Czerniakowa pracowała jako doktor „Konstancja” i kierowała powstańczym szpitalem, nieustannie niosąc pomoc potrzebującym. Jej zasługi są nie do przecenienia, zwłaszcza że przeżyła okrucieństwa wojny.

Irene Konopacką-Semadeni można nazwać „ciotką cichociemnych”, ze względu na jej kontakt z osobami zaangażowanymi w ruch oporu oraz ich wsparcie w trudnych czasach. Po wojnie postanowiła kontynuować swoją karierę w medycynie, co zaowocowało założeniem i kierowaniem Kliniką Chirurgii Stomatologicznej w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jej wkład w rozwój medycyny stomatologicznej był znaczny i doceniony przez środowisko.

Warto również zaznaczyć, że ich syn, Zbigniew Semadeni, wniósł swój wkład w edukację jako profesor matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Rodzina Semadenich z pewnością była przykładem osób, które w trudnych czasach potrafiły znaleźć swoje miejsce oraz przyczyniać się do rozwoju różnych dziedzin życia społecznego i naukowego.

Ordery i odznaczenia

Wśród honorów, które otrzymał Tadeusz Semadeni, wyróżnia się kilka istotnych odznaczeń. W szczególności przyznano mu Krzyż Walecznych, a honor ten został mu nadany pośmiertnie.

Dodatkowo, 19 marca 1931 roku, uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

  1. Te wspaniałe kobiety… Zofia Rapp – nieprawdopodobna historia nieprzeciętnej kobiety [online], jonaszdrobniak.blog.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  2. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2002 r.
  3. Leszek Gądek, Polska karząca 1939–1945, s. 83.
  4. Bogdan Tuszyński, Nadwiślański "Szwajcar" – ojcem sportu pływackiego w Polsce, w: Sportowe pióra, Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza BGW, 1994 r., s. 205.
  5. Bogdan Tuszyński, Sprintem przez prasę sportową, Warszawa, Wyd. MON, 1975 r., s. 115, 137, 155, 184, 185, 205, 220, 221, 230, 237, 243.
  6. Pływanie. Podręcznik techniki. Statut, regulamin i przepisy Polskiego Związku Pływackiego, Lwów-Warszawa-Kraków, Wyd. Zakładu Narod. im. Ossolińskich, 1928 r.
  7. Osobiste. „Stadjon”. Nr 16, s. 5, 17.04.1924 r.
  8. Wyd. Marian Ginter, Księgarnia Wydawnictw Prawniczych, Warszawa 1938 r.
  9. śp. Tadeusz Semadeni
  10. M.P. z 1931 r. nr 74, poz. 120 „za zasługi na polu rozwoju sportu”.

Oceń: Tadeusz Semadeni

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:8