Wojciech Matuszewski


Wojciech Matuszewski był wybitnym polskim samorządowcem, który pozostawił znaczący ślad w historii lokalnej polityki. Urodził się 19 września 1932 roku w Kaliszu i przez całe życie poświęcił się zagadnieniom związanym z inżynierią budownictwa.

W późniejszych latach, Matuszewski zyskał uznanie jako burmistrz Kłodzka, pełniąc tę funkcję w latach 1990–1991. Jego kadencja na tym stanowisku przypadła na okres transformacji ustrojowej w Polsce, co miało kluczowe znaczenie dla lokalnych społeczności.

Zmarł 18 listopada 2009 roku w Kolonii, pozostawiając po sobie dziedzictwo pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz rozwój infrastruktury w regionie.

Życiorys

Wojciech Matuszewski, urodzony w Kaliszu w 1932 roku, spędził swoje dzieciństwo i młodość w tym mieście. W trakcie zawirowań II wojny światowej, był nie tylko uczniem tajnych kompletów, ale także aktywnym uczestnikiem ruchu konspiracyjnego. Po zakończeniu wojny, w 1952 roku, ukończył kaliskie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, otrzymując świadectwo dojrzałości.

Po tym ważnym etapie edukacyjnym, Matuszewski postanowił poszerzyć swoje horyzonty, podejmując studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jednak z powodu sytuacji politycznej musiał przerwać naukę, przenosząc się na Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1956 roku uzyskał tytuł zawodowy inżyniera budownictwa.

Po zakończeniu studiów, na mocy nakazu pracy, rozpoczął zatrudnienie w Zakładach Ceramiki Budowlanej w Paczkowie, gdzie pracował do 1959 roku. Później przeniósł się do Kłodzka, by objąć stanowisko głównego technologa w Zakładach Metalowych, a następnie od 1977 do 1989 roku był dyrektorem zakładu. W tym okresie aktywnie uczestniczył w tworzeniu NSZZ Solidarność w Kłodzku, organizując kolportaż niezależnych wydawnictw.

Po wydarzeniach z 13 grudnia 1989 roku, Matuszewski stracił stanowisko dyrektora, co zmusiło go do podjęcia nowej pracy jako kierownik Działu Przygotowania Produkcji w Przedsiębiorstwie Budowlanym. W 1990 roku uczestniczył w pierwszych wolnych wyborach samorządowych, kandydując na radnego z listy „Solidarności”.

27 czerwca 1990 roku nowa rada miejska, zdominowana przez Kłodzki Komitet Obywatelski, wybrała go na burmistrza Kłodzka. Był to przełomowy moment, gdyż był pierwszym niekomunistycznym włodarzem miasta od ponad pół wieku. W tym czasie podjął trudne zadanie zorganizowania na nowo urzędów miejskich, które zostały przywrócone do ratusza. Miasteczko borykało się z ogromnym długiem wynoszącym około 7 miliardów złotych, a w sektorze budownictwa mieszkalnego występowały poważne niedobory, z ponad 3500 osób czekających na mieszkania.

Dzięki uwolnieniu cen, problemy z zaopatrzeniem w sklepach zostały częściowo rozwiązane. Dynamiczny rozwój obserwowano również na miejskim targowisku przy ul. Targowej oraz nowo powstałym przy ul. Daszyńskiego. Najtrudniej jednak była do rozwiązania kwestia restrukturyzacji przemysłu, co wiązało się z masowymi zwolnieniami, a tym samym wzrostem bezrobocia.

W dniu 25 kwietnia 1991 roku, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, Matuszewski zdecydował się na rezygnację z kierowania miastem i przeszedł na emeryturę. Odszedł z tego świata w 2009 roku w Kolonii, a jego ciało spoczęło na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu.

Przypisy

  1. a b c d e A. Adamski, Wojciech Matuszewski, (w:) "Encyklopedia Solidarności" [on-line] [dostęp: 25.10.2020 r.]
  2. Data śmierci na podstawie danych z Cmentarza Miejskiego w Kaliszu [on-line] [dostęp: 25.10.2020 r.]
  3. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 225.
  4. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 177.
  5. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 176-177.
  6. Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 2, Kłodzko 2009.
  7. Kronika Stowarzyszenia Absolwentów LO im. A. Asnyka w Kaliszu za 2009 r. [on-line] [dostęp: 28.06.2017 r.]
  8. S. Mróz, Wykaz władców i władz. Okres po II wojnie światowej, w: Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 225.
  9. Kwota podana w starych złotych; po denominacji w 1995 roku, było to 700 tys. złotych.

Oceń: Wojciech Matuszewski

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:8