Jan Sikorski (duchowny)


Jan Andrzej Sikorski, urodzony 12 listopada 1935 roku w Kaliszu, to postać o znamiennym wkładzie w Kościół katolicki. Jako duchowny, pełni rolę kapłana w archidiecezji warszawskiej, gdzie zasłynął nie tylko z zaangażowania w duszpasterstwo, ale także z szerokiej wiedzy teologicznej.

Uzyskał tytuł doktora teologii, co potwierdza jego kompetencje w dziedzinie nauk sakralnych. W uznaniu jego zasług, Jan Sikorski został uhonorowany tytułem honorowego prałata Jego Świątobliwości, co jest wyrazem szczególnego uznania w oczach Kościoła.

Jako pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP, odegrał kluczową rolę w pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, zapewniając im duchowe wsparcie. Od 2011 roku pełni również funkcję protonotariusza apostolskiego, co podkreśla jego znaczenie w strukturach Kościoła oraz zaufanie, jakim go obdarzono.

Zarys biografii

Jan Sikorski to postać o bogatej historii, która swoją edukację rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1952 roku podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego w Warszawie, które zakończył przyjęciem święceń kapłańskich w 1958 roku. Jego kariera duszpasterska jako wikariusza rozpoczęła się w parafii: św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, gdzie pracował od 1957 do 1964 roku, a następnie kontynuował posługę w parafii św. Michała Archanioła w Warszawie na Mokotowie do 1979 roku.

W 1979 roku otrzymał nominację na ojca duchownego w seminarium warszawskim, którą pełnił aż do 1985 roku. Po tym czasie został proboszczem w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole. W tej roli wykazał się niezwykłą aktywnością duszpasterską, zakładając i wspierając liczne wspólnoty formacyjne i modlitewne oraz wprowadzając różnorodne inicjatywy, które urozmaicały uroczystości kościelne. Ważnym aspektem jego współpracy z parafianami było ustanowienie całodobowej adoracji, która od tamtej pory cieszy się dużym zainteresowaniem i trwa nieprzerwanie.

W 2006 roku, po wielu latach owocnej posługi, ks. Sikorski przeszedł na emeryturę, stając się rezydentem w swojej byłej parafii. Jego działalność duszpasterska nie zakończyła się jednak w tym momencie, ponieważ na krótko wyjechał na Ukrainę, gdzie pracował jako ojciec duchowny w seminarium kijowskim. Po powrocie wiosną 2007 roku, został mianowany ojcem duchownym dla duchowieństwa archidiecezji warszawskiej.

Od 2017 roku Jan Sikorski ma zaszczyt odprawiać Msze święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, dedykowanej młodzieży warszawskiej związanej z Tradycją Łacińską. W wyjątkowym uznaniu dla jego wieloletniej pracy duszpasterskiej, w 2023 roku otrzymał tytuł „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Pomoc internowanym i msze za Ojczyznę

Na początku lat 80. XX wieku, ks. Jan Sikorski otrzymał zadanie od prymasa Józefa Glempa, które miało na celu posługę duszpasterską wśród osób internowanych. Chodziło o więzienie zlokalizowane na warszawskiej Białołęce, gdzie ks. Sikorski pełnił rolę wsparcia duchowego dla więźniów, w trudnych latach stanu wojennego.

Po tragicznym wydarzeniu, jakim była śmierć ks. Jerzego Popiełuszki w roku 1984, ks. Sikorski przejął obowiązki związane z odprawianiem mszy za Ojczyznę. Mszę tę odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki, usytuowanym na Żoliborzu, gdzie gromadziły się osoby pragnące modlić się za Polskę i pamiętać o jej wolności.

Ksiądz Sikorski odgrywał także znaczącą rolę jako honorowy kapelan „Solidarności” w regionie Mazowsze, a jego posługa była niezwykle istotna w kontekście walki o niezależność i duszę narodu.

Duszpasterstwo więzienne

Obowiązki proboszcza pełnione przez ks. Sikorskiego były realizowane z równie aktywnym zaangażowaniem w opiekę duszpasterską nad osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności. W okresie od 1990 do 2001 roku pełnił on zaszczytną funkcję naczelnym kapelanem Więziennictwa RP.

Jego działalność nie ograniczała się jedynie do wsparcia duchowego, bowiem był współtwórcą Bractwa Więziennego – inicjatywy, która miała na celu zapewnienie religijnej oraz materialnej pomocy zarówno więźniom, jak i ich rodzinom.

Nagrody, odznaczenia, tytuły

Jan Sikorski został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, które podkreślają jego zasługi i zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności.

  • Złota Odznaka Więziennictwa,
  • uznany za Warszawianina Roku w 1994,
  • otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w 2001,
  • tytuł Zasłużony dla Stołecznego Miasta Warszawy w 2005,
  • w 2006 roku odznaczony Orderem Prymasowskim „Ecclesiae populoque servitium praestanti”,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (2007),
  • Medal „Pro Bono Poloniae” w 2018,
  • Medal świętego Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny”,
  • Krzyż Wolności i Solidarności w 2019,
  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski w 2022,
  • Medal Tygodnika „Niedziela”,
  • Medal 25-lecia Solidarności Regionu Mazowsze,
  • Medal Solidarności MZK,
  • Medal za zasługi dla integracji edukacyjnej,
  • Kustosz Pamięci Narodowej,
  • otrzymał przywilej noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia,
  • Kapelan i prałat honorowy Jego Świątobliwości.

Te liczne odznaczenia są dowodem na jego oddanie i wkład w budowanie lepszej przyszłości dla Polski i jej obywateli.

Publikacje

Jan Sikorski pozostawił po sobie szereg ważnych publikacji, które były istotne w jego działalności duszpasterskiej oraz akademickiej.

  • „Kierowanie parafią wg metody „zarządzanie przez cele”, Warszawa 1983,
  • „Brewiarz dla świeckich”, Warszawa 1988 (5 wydań),
  • Artykuły i wywiady, m.in. w „Ateneum Kapłańskim”, „Collectanea Theologica”, „Wiadomościach Archidiecezjalnych Warszawskich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ładzie”, „Polityce” oraz prasie codziennej krajowej i zagranicznej,
  • „Wspomnienia księdza Jana”, Warszawa 2015, ISBN 978-83-942676-0-5.

Przypisy

  1. Wdzięczność i zobowiązanie. Wręczenie nagród „Kustosz Pamięci Narodowej”. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 14.08.2024 r.]
  2. M.P. z 2022 r. poz. 935
  3. M.P. z 2019 r. poz. 330
  4. KAPŁANI „SOLIDARNOŚCI” OTRZYMAJĄ MEDALE „PRO BONO POLONIAE” [online], kombatanci.gov.pl, 17.12.2018 r. [dostęp 09.01.2020 r.]
  5. GrzegorzG. Kalwarczyk GrzegorzG., Duchowieństwo Archidiecezji Warszawskiej w roku 2008, Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 2009 r., s. 405, ISBN 978-83-211-1866-6.
  6. PiotrP. Chmieliński PiotrP., Odznaczenia dla kapelanów więziennych [online], „TK Niedziela”, edycja warszawska 21/2005, 2005 r. [dostęp 22.04.2012 r.]
  7. Ks. Jan Sikorski: (nie)zwykły proboszcz, kapelan internowanych i więźniów. „Tygodnik Powszechny”. [dostęp 22.04.2012 r.]
  8. M.P. z 2007 r. nr 44, poz. 515
  9. M.P. z 2001 r. nr 14, poz. 239

Oceń: Jan Sikorski (duchowny)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:13