Roman Hilscher, znany także jako Roman Pracki do roku 2024, urodził się 27 lipca 1971 roku w Kaliszu. Jest to postać o wielu talentach i zainteresowaniach, pełniąca istotne funkcje w różnych dziedzinach.
W swojej karierze, Hilscher zdobył uznanie jako polski duchowny ewangelicko-augsburski. Jego zobowiązanie do wiary i ekumenicznych wartości jest znaczącym elementem jego działań społecznych i religijnych.
Dodatkowo, Roman Hilscher to teolog oraz psychoterapeuta, co czyni go osobą wszechstronną, zdolną do łączenia aspektów duchowych z psychologicznymi. Jego wkład w rozwój dialogu ekumenicznego podkreśla jego oddanie idei wspólnoty i współpracy między różnymi wyznaniami.
Życiorys
Roman Hilscher uzyskał tytuł magistra teologii ewangelickiej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). Jego praca magisterska, zatytułowana „Radiofonia jako forma oddziaływania duszpasterskiego”, została obroniona w 1996 roku pod kierunkiem ks. dr. Włodzimierza Nasta. W latach 1997–1999 kontynuował naukę w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie zdobył tytuł licencjata teologii ekumenicznej. Po zakończeniu studiów, w latach 2002–2006, piastował stanowisko asystenta w Katedrze Teologii Protestanckiej w tymże instytucie, korzystając z dyspensy watykańskiej ad casum.
Hilscher jest również absolwentem Akademii Mediów przy Ewangelickiej Agencji Informacyjnej w Niemczech. W 2014 roku obronił pracę doktorską pt. „Luteranie i prawosławni w dialogu. Studium historyczno-krytyczne”, której autorem był bp. prof. Marcin Hintz.
Wszedł w posługę duchowną 5 stycznia 1997 roku. Jego działalność duszpasterska obejmowała m.in. Lublin, Radom oraz Płock, a także pracował jako duszpasterz studencki w Warszawie. Pełnił rolę delegata Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Komisji Mieszanej Dialogu Luterańsko-Prawosławnego. W latach 2000–2004 był prezesem Lubelskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, a od 2006 do 2013 roku przewodniczył Krakowskiemu Oddziałowi tejże Rady.
Został także mianowany członkiem Komisji Krajowej Światowej Federacji Luterańskiej przez Konferencję Biskupów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W latach 2005–2010, z nominacji prezesa Rady Ministrów, był członkiem Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Od 19 stycznia 2006 roku do 30 czerwca 2021 roku pełnił funkcję proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie. Dodatkowo w latach 1999–2007 był konsultantem oraz autorem Encyklopedii katolickiej, Religia. Encyklopedia PWN oraz Encyklopedii Religion und Gegenwart.
Nagrody
Roman Hilscher został doceniony za swoje działania na rzecz promowania dialogu między kulturami, co zaowocowało przyznaniem mu nagrody od Fundacji Polcul. W grudniu 2011 roku, otrzymał on również medal pamiątkowy „Andreae Grzymała – Universitatis Cracoviensis Medicine Doctor”. Ceremonia wręczenia medalu odbyła się podczas uroczystego nabożeństwa, które celebrował J.E. Metropolita Krakowski, Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, w kościele parafialnym św. Mikołaja w Krakowie.
Przypisy
- nasi terapeuci - Fundacja Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku [online], naszlaku.org [dostęp 25.04.2024 r.]
- Historia parafii. krakow.luteranie.pl. [dostęp 23.08.2021 r.]
- Ogłoszenia parafialne na 20 czerwca 2021 r. – 3. Niedziela po Trójcy Świętej. krakow.luteranie.pl. [dostęp 28.06.2021 r.]
- Obradował Konsystorz. bik.luteranie.pl. [dostęp 28.06.2021 r.]
- News „Nowy proboszcz parafii w Krakowie” na stronie luteranie.pl (stan na 20.10.2012 r.)
- News „Medal dla ks. Romana Prackiego z Krakowa” na stronie Centrum Informacyjnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce (stan na 20.10.2012 r.)
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Wsiewołod (Majdanski) | Jan Przybyłowski (teolog) | Jan Walter (duchowny) | Jan Kulak | Piotr Markiewicz (paulin) | Maria Angela Truszkowska | Adam Grześkowiak (duchowny) | Kazimierz Jany | Jan Sikorski (duchowny) | Adolf Schroeter | Paweł Anweiler | Zenon Chodyński | Tadeusz Kałużny | Ignacy Stanisław Czyżewski | Juliusz Bursche | Stanisław Chodyński | Stanisław Olejnik (duchowny)Oceń: Roman Hilscher