Walenty Machowski


Walenty Marian Machowski, urodzony 22 stycznia 1888 roku w Kaliszu, to postać niezwykle ważna dla polskiej historii. Był on nie tylko lekarzem, ale także aktywnym działaczem niepodległościowym i społecznym, co miało istotne znaczenie w kontekście ówczesnych zawirowań politycznych w Polsce.

Machowski swoją karierę zawodową i społeczną związał z Poznaniem, gdzie pełnił funkcję radnego. Jego działalność koncentrowała się na poprawie warunków życia mieszkańców oraz wsparciu dla osób potrzebujących.

Zmarł 17 czerwca 1937 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które nadal jest doceniane w kontekście polskiego ruchu niepodległościowego.

Życiorys

Walenty Machowski był synem Mikołaja oraz Marii z Klimkiewiczów. Swoje pierwsze etapy edukacji zakończył w gimnazjum w Kaliszu, gdzie wykazywał się zaangażowaniem w sprawy społeczne. W młodości przynależał do konspiracyjnej grupy znanej jako „Róża”. Niestety, w czasie strajków szkolnych, związanych z działalnością niepodległościową, został aresztowany. Efektem tego była kilku miesięczna kara w więzieniu w Kaliszu.

Po ukończeniu edukacji w Kaliszu, Walenty zdecydował się na studia medyczne, które odbywał zarówno we Lwowie, jak i w Krakowie. Podczas tego okresu aktywnie uczestniczył w działaniach organizacji „Promień”, angażując się w różne inicjatywy studenckie oraz społeczne.

W czasie I wojny światowej jego niezłomny duch sprawił, że związał się z Legionami. Po zakończeniu działań wojennych, Walenty osiedlił się w Poznaniu, gdzie rozpoczął działalność społeczną, zyskując na znaczeniu w lokalnej polityce. W latach 1930–1933 oraz 1934–1937 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej Poznania, a także prezesa Klubu Narodowego Bloku Gospodarczego. Działał jako członek Rady Naczelnej Związku Miast RP oraz Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu.

Walenty Machowski był również aktywnym członkiem Rady Naczelnej Związku Rewizyjnego Samorządu Terytorialnego, a także Komitetu Redakcyjnego „Nowin Społeczno-Lekarskich”. Był także zaangażowany w pracę Związku Lekarzy Województwa Poznańskiego, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa obwodowego Związku Lekarzy RP oraz był członkiem Zarządu Izby Lekarskiej Pomorsko-Poznańskiej.

Co ciekawe, jego dziedzictwo duchowe kontynuowane jest przez wnuka, Andrzeja Machowskiego, który jest aktywnym politykiem, urzędnikiem samorządowym oraz posłem na Sejm II kadencji.

Ordery i odznaczenia

Walenty Machowski, wybitna postać w historii Polski, został odznaczony wieloma honorowymi nagrodami, które świadczą o jego niezłomnym duchu i zaangażowaniu na rzecz ojczyzny.

  • krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie, 11 listopada 1937),
  • złoty krzyż zasługi (11 listopada 1936),
  • medal niepodległości (23 grudnia 1933).

Przypisy

  1. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za zasługi na polu pracy społecznej i zawodowej”.
  2. M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 469 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
  3. M.P. z 1934 r. nr 6, poz. 12 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  4. Edward Polanowski (red.): Szkoła Kaliska. Dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Krzysztof Płociński, 2001. [dostęp 30.08.2019 r.]

Oceń: Walenty Machowski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:24