Władysław Kościelniak


Władysław Kościelniak, urodzony 21 września 1916 roku w Kaliszu, był ważną postacią na polskiej scenie artystycznej. Zmarł 13 listopada 2015 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy.

Był nie tylko malarzem i grafikiem, ale również rysownikiem, plakacistą, felietonistą oraz regionalistą, co czyni jego twórczość niezwykle różnorodną i bogatą. Jego prace, często osadzone w kontekście lokalnej kultury, odzwierciedlają pasję do regionu i ukazują głębokie zrozumienie otaczającego go świata.

Życiorys

Władysław Kościelniak urodził się jako syn Tadeusza oraz Agnieszki, z domu Siarkiewicz. W roku 1935 z powodzeniem ukończył Szkołę Handlową w Kaliszu. W okresie między 1937 a 1939 rokiem służył w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a jego działalność obejmowała udział w zaciętych walkach, takich jak bitwa nad Bzurą oraz obrona Warszawy. Po II wojnie światowej, w roku 1947, zdobył dyplom na Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni, a następnie rozpoczął studia na Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi. Po zaledwie roku zrezygnował z nauki, decydując się na niezależną pracę artystyczną, którą rozpoczął w 1946 roku.

W okresie od 1951 do 1981 roku Kościelniak był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także pełnił rolę prezesa kaliskiego oddziału ZPAP. W latach 1959–1961 wziął na siebie zadanie pełnienia funkcji sekretarza Społecznego Komitetu Obchodu XVIII Wieków Kalisza. Jego współpraca z wieloma instytucjami kultury, w tym Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, była niezwykle owocna. W 1954 roku przygotował bowiem aksonometryczny plan Kalisza od XVII do XVIII wieku oraz liczne makiety bram miejskich. W 1972 roku zrealizował szczegółową makietę Nowego Miasta w Kaliszu z tego samego okresu, a obok niej, w 1985 roku, przygotował również makiety Toruńskiego Przedmieścia oraz Wrocławskiego Przedmieścia.

Artysta specjalizował się w starannym wykonywaniu drzeworytów, akwafort, suchej igły, litografii oraz miedziorytów, a także monotypii, sgraffito i technik mieszanych. Aż nadto podkreśla się, że jego prace są obecne zarówno w muzeach, jak i kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami.

Władysław Kościelniak pozostawił po sobie imponującą spuściznę literacką, będąc autorem przeszło 1150 felietonów pod tytułem „Wędrówki ze szkicownikiem”, które regularnie ukazywały się w tygodniku „Ziemia Kaliska”. Oprócz tego napisał ponad 100 innych publikacji, które wzbogacił swoimi rysunkami, dokumentując historię zabytków Kalisza i jego okolic.

Warto zasygnalizować, że Kościelniak miał braci, w tym Mieczysława oraz Tadeusza, a także był ojcem Cypriana. Po jego śmierci, artysta został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu.

Wspomnienie o Kościelniaku nie kończy się jednak na jego twórczości artystycznej. Jego archiwalia są przechowywane w Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu oraz Archiwum Państwowym w Kaliszu. Prace artysty zyskały uznanie w takich instytucjach jak Muzeum Okręgowe w Kaliszu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Biblioteka im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, Muzeum w Środzie Śląskiej oraz w Jarocinie pod Poznaniem.

Odznaczenia i wyróżnienia

Władysław Kościelniak, znany ze swojej działalności na rzecz kultury, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego ważnym wkładzie w rozwój polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wśród wyróżnień, które zdobył, znajdują się:

  • zasłużony dla kultury polskiej,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • Order Odrodzenia Polski,
  • Krzyż z Mieczami za zasługi dla ZHP,
  • zasłużony dla Powiatu Kaliskiego,
  • honorowy obywatel Miasta Kalisza,
  • honorowy przyjaciel Miasta Kalisza.

Upamiętnienie

W dniach 28 grudnia 2022 roku, podczas sesji, radni Miasta Kalisza podjęli decyzję o ogłoszeniu roku 2023 Rokiem Braci Kościelniaków, w skład którego wchodzą Tadeusz, Mieczysław oraz Władysław. To wydarzenie pokazuje, jak ważna jest ich pamięć dla lokalnej społeczności.

Natomiast 8 grudnia 2023 roku, w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu, miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Władysława Kościelniaka, co stanowi doskonały sposób na uhonorowanie jego dziedzictwa wśród młodego pokolenia.

Publikacje

Wśród znakomitych publikacji Władysława Kościelniaka można wymienić szereg istotnych dzieł, które w znaczny sposób przyczyniły się do popularyzacji historii Kalisza. Pierwszą z nich jest „Kronika miasta Kalisza”, opublikowana w roku 1989, którą autor przygotował we współpracy z Krzysztofem Walczakiem. Dzieło to zyskało uznanie dzięki szczegółowemu opisowi wydarzeń oraz analizy miejscowych tradycji.

Kolejną znaczącą publikacją jest „Wędrówki po moim Kaliszu”, wydana w 2010 roku, której numer ISBN to 978-83-60579-56-5. Ta książka przybliża nie tylko geografię miasta, ale także jego bogatą historię i jakie małe i duże tajemnice skrywa w zakamarkach.

Przypisy

  1. Kaliska ,,Trzynastka" ma patrona! Został nim kaliski artysta - Władysław Kościelniak [online], calisia.pl [dostęp 09.12.2023 r.] (pol.).
  2. Rok 2023 pod patronatem trzech braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława [online], Kalisz.pl [dostęp 03.11.2023 r.] (pol.).
  3. Kościelniak Władysław - biografia [online], www.info.kalisz.pl [dostęp 22.10.2023 r.] .
  4. WidzialniW. CMS WidzialniW., Władysław Kościelniak - Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego - Starostwo Powiatowe w Kaliszu [online], www.powiat.kalisz.pl [dostęp 22.10.2023 r.] (pol.).
  5. a b Kościelniak Władysław: wybitny kaliszanin, grafik, rysownik, plakacista, felietonista, regionalista [online], kaliszczasemmalowany.pl [dostęp 22.10.2023 r.] (pol.).
  6. Władysław Kościelniak został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu [online], 18.11.2015 r. [dostęp 12.07.2016 r.] (pol.).
  7. Odszedł Władysław Kościelniak. rc.fm. [dostęp 14.11.2015 r.] .
  8. Jadwiga Miluśka: Władysław Kościelniak. Muzeum Polskie w Rapperswilu. [dostęp 17.07.2011 r.] .
  9. a b Władysław Kościelniak: Wędrówki po moim Kaliszu. Kalisz: Wydawnictwo „Edytor”, 2010, s. 230–232. ISBN 978-83-60579-56-5.

Oceń: Władysław Kościelniak

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:17