UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kalisz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Franciszek Ludwik Neugebauer


Franciszek Ludwik Neugebauer to postać, która posiada znaczące miejsce w historii medycyny, i to nie bez powodu. Urodził się 13 kwietnia 1856 roku w Kaliszu, a jego życie zakończyło się 13 listopada 1914 roku w Warszawie.

Był on polskim ginekologiem, wybitnym przedstawicielem medycyny z okresu przełomu XIX i XX wieku.

Życiorys

Franciszek Neugebauer przyszedł na świat w ostatnim okresie działalności swojego ojca, doktoraLudwika Neugebauera, jako starszy z dwojga dzieci w jego małżeństwie z Klarą Schröter. Krótko po narodzinach Franciszka jego rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec otrzymał posadę docenta na Akademii Medyko-Chirurgicznej. Po ukończeniu szkoły średniej, Franciszek zdecydował się na podjęcie studiów medycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Po dwóch latach zamienił uczelnię, rozpoczynając studia w Dorpacie, co było popularnym wyborem wśród polskiej młodzieży ewangelickiej, ponieważ wykłady prowadzone były w języku niemieckim, znanym wielu studentom z domu i kościoła. Szczególnie przed 1914 roku, w Dorpacie studiowało wielu pastorów ewangelickich, a Polacy mieli tam swoją korporację studencką o nazwie Polonia. Franciszek ukończył medycynę z wyróżnieniem w roku 1881, po czym rozpoczął swoją zawodową podróż po Europie, pracując jako ginekolog w różnych krajach.

W okolicach roku 1886 Neugebauer powrócił do Królestwa Polskiego i podjął pracę w Szpitalu św. Ducha w Warszawie, gdzie ordynatorem był jego ojciec. Po jego śmierci w 1890 roku, Franciszek przeniósł się do Szpitala Ewangelickiego na Muranowie, obejmując stanowisko ordynatora kliniki ginekologicznej, które piastował aż do swojej śmierci. Równocześnie przez wiele lat działał w Radzie Kościelnej parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie, odgrywając istotną rolę w życiu wspólnoty.

Franciszek Neugebauer był autorem 391 prac i artykułów naukowych oraz członkiem 33 krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Uznawano go za wybitnego eksperta w dziedzinie hermafrodytyzmu. W 1904 roku rozważano powołanie go na katedrę profesorską w Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, jednak jego ograniczona znajomość języka rosyjskiego, używanego na uczelni, uniemożliwiła mu tę nominację.

Do końca swojego życia pozostawał aktywnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w testamencie postanowił przekazać mu także swoją obszerną bibliotekę. Po śmierci został pochowany obok rodziców oraz brata Ludwika (zmarłego w 1925 roku) na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. Jego nagrobek uległ uszkodzeniu w trakcie powstania warszawskiego, jednak został odrestaurowany w latach 80. i 90. XX wieku dzięki środkom dostarczonym przez towarzystwo.

Doktor Neugebauer spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie, na Woli, w alei A, w grobie 15.


Oceń: Franciszek Ludwik Neugebauer

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:11