Jakub Ignacy Rogowicz, urodzony 15 sierpnia 1839 roku w Kaliszu, a zmarły 25 listopada 1896 roku w Warszawie, był wybitnym polskim lekarzem ginekologiem oraz osobą angażującą się w działalność społeczną. Przyczynił się do rozwoju opieki położniczej w Polsce, będąc założycielem pierwszego prywatnego zakładu położniczego w Warszawie.
Rogowicz był również organizatorem przytułków położniczych, co świadczy o jego zaangażowaniu w poprawę warunków życia kobiet w czasie ciąży i porodu. Dodatkowo, pełnił rolę redaktora czasopisma Medycyna, co umożliwiło mu dzielenie się wiedzą oraz spostrzeżeniami z zakresu medycyny ginekologicznej.
Życiorys
Jakub Rogowicz przyszedł na świat w Kaliszu, jako syn Jana Rogowicza oraz Antoniny z Amlerskich. Jego żoną była Maria Zawadzka, która żyła w latach 1841–1939. Para doczekała się czwórki dzieci: córki Jadwigi (1878–1971) oraz trzech synów: Wacława (1879–1960), Jana Antoniego (1881–1945) oraz Stefana (1891–1946).
W 1856 roku ukończył Wyższą Szkołę Realną w Kaliszu, a następnie został absolwentem Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie. Jako lekarz, aktywnie uczestniczył w powstaniu styczniowym, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy narodowe. Po tych wydarzeniach osiedlił się w Berlinie, gdzie pracował u pioniera patologii komórkowej, profesora Rudolfa Virchowa.
Po powrocie do Warszawy, Rogowicz przez cztery lata był asystentem oraz ordynatorem w klinice położniczej, znajdującej się w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy placu Wareckim w Warszawie. 28 stycznia 1868 roku, we współpracy z Henrykiem Bernhardtem, założył Zakład Leczniczy dla Kobiet d-rów Rogowicza i Bernharda, którego siedziba mieściła się przy Alejach Ujazdowskich 14. Była to pierwsza prywatna klinika położnicza w Warszawie, co stanowiło znaczący krok w rozwoju ginekologii w Polsce.
W roku 1873, razem z Karolem Bennim, uruchomił tygodnik „Medycyna”, gdzie pełnił rolę redaktora, przyczyniając się do edukacji i informowania społeczeństwa o nowinkach medycznych. Razem z rodziną zamieszkiwał w własnoręcznie wybudowanej kamienicy z ogrodem w 1879 roku, przy ul. Nowogrodzkiej 26 w Warszawie. Na parterze tego budynku prowadził przeniesioną z Alei Ujazdowskich klinikę dla kobiet.
Rogowicz był aktywnym członkiem Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie i uchodził za osobę filantropijną, angażującą się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Niestety, zmarł niespodziewanie 25 listopada 1896 roku. Jego zmarłe ciało spoczęło na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 71-5-1/2), pozostawiając po sobie pamięć o swym wkładzie w rozwój medycyny oraz działalności społecznej.
Ciekawostka
Kamienica Rogowicza, zlokalizowana przy Nowogrodzkiej, przeszła znaczące zmiany na przestrzeni lat. Po pewnym czasie została sprzedana, a następnie przekształcona w budynek czynszowy. Niestety, jej historia nie była łatwa. W 1939 roku została uszkodzona w wyniku bombardowań, a reszta budynku spłonęła podczas powstania warszawskiego. W 1953 roku podjęto decyzję o rozbiórce pozostałości kamienicy. Obecnie, w miejscu, gdzie niegdyś stała, znajduje się nowoczesny hotel Novotel Warszawa Centrum.
Przypisy
- Dodany przez D. Małgorzata, Społeczny Rok Stefana Rogowicza [online], Zielnik Łódzki, 17.04.2021 r. [dostęp 02.12.2021 r.]
- Jakub Rogowicz [online], genealogia.plewako.pl [dostęp 02.12.2021 r.]
- PressReader.com - Repliki gazet z całego świata [online], www.pressreader.com [dostęp 02.12.2021 r.]
- Społeczny wehikuł czasu: filantropijny pochówek – kasy pogrzebowe i pośmiertne [online], ngo.pl [dostęp 02.12.2021 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: ROGOWICZOWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.12.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Wanda Poradowska | Halina Pilawska | Robert Bernhardt | Jakub Pinczewski | Dawid Flamm | Marian Allan Weiss | Jan Zawartka | Edmund Modrzejewski | Franciszek Ludwik Neugebauer | Barbara Dołęgowska | Ludwik Adolf Neugebauer | Jerzy Antoni Nawrotek | Henryk Makower | Paweł Schroeter | Stanisław Iwankiewicz | Kajetan Kostecki | Piotr KosteckiOceń: Jakub Rogowicz