Jan Zawartka


Jan Zawartka, którego data urodzin to 5 czerwca 1914 roku w Kaliszu, był wybitnym polskim lekarzem i chirurgiem. W trakcie swojej kariery zdobył tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych w 1967 roku.

Był nie tylko praktykującym specjalistą, ale również wysoko cenionym nauczycielem akademickim, który przekazywał swoją wiedzę następnemu pokoleniu lekarzy. Jego wkład w medycynę umiędzynarodowioną jest udokumentowany w licznych pracach naukowych, które wciąż są studiowane i cytowane.

Jan Zawartka zmarł 26 kwietnia 1976 roku w Warszawie, pozostawiając za sobą bogaty dorobek naukowy oraz pamięć wśród studentów i współpracowników.

Życiorys

Jan Zawartka, znany w środowisku medycznym, ukończył w 1938 roku studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Jego życie zawodowe uległo dramatycznym zmianom podczas okupacji niemieckiej, kiedy to, zmuszony do wysiedlenia, trafił wraz z rodziną do Generalnego Gubernatorstwa. Szybko jednak, znalazł zatrudnienie w powiatowym szpitalu w Łowiczu, gdzie mógł kontynuować swoją pracę w dziedzinie medycyny.

Po zakończeniu II wojny światowej w latach 1944–1946 odbył służbę w Ludowym Wojsku Polskim, a po demobilizacji podjął zatrudnienie w I Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie jako starszy asystent miał okazję współpracować z wybitnym specjalistą, prof. Kazimierzem Czyżewskim, biorąc udział w licznych badaniach naukowych.

W 1951 roku Zawartka został przeniesiony do III Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu, a w 1955 roku, korzystając z rocznego oddelegowania, doskonalił swoje umiejętności w Klinice Chirurgii Dziecięcej w Warszawie pod okiem profesora Jana Kossakowskiego. Po tym doświadczeniu objął funkcję adiunkta w Klinice Chirurgii Dziecięcej AM we Wrocławiu.

W 1958 roku osiągnął II stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej, a trzy lata później uzyskał tytuł doktora medycyny na podstawie pracy dotyczącej splenektomii u dzieci. W tym samym roku został kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej, a także specjalistą wojewódzkim w tej dziedzinie. W 1964 roku awansował na ordynatora oddziału chirurgii dziecięcej w Miejskim Specjalistycznym Szpitalu we Wrocławiu, gdzie równocześnie pełnił rolę konsultanta w zakresie chirurgii dziecięcej.

W 1967 roku obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Lekarskim AM w Lublinie, dotyczącą roli szpiku kostnego i śledziony u dzieci. Pięć lat później przeniósł się do Kielc na stanowisko kierownika klinicznego Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie. Wraz z nim do Kielc trafiła jego żona, Maria Micewicz-Zawartka, która również zajmowała się medycyną jako ordynator Oddziału Wewnętrznego w tamtejszym szpitalu dziecięcym.

W ciągu swojej kariery Jan Zawartka opublikował ponad siedemdziesiąt prac naukowych, koncentrując się na chirurgii dziecięcej, a szczególnie na zagadnieniach związanych z hematologią i nadciśnieniem w zlewisku żyły wrotnej. Jego zainteresowania obejmowały także tematykę oparzeń oraz zastosowanie dzianiny poliestrowej w chirurgii dziecięcej. Uczestniczył aktywnie w kongresach i sympozjach, prezentując ponad sześćdziesiąt referatów.

Członkiem Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów, a także założycielem Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych we Wrocławiu, Jan Zawartka był osobą szanowaną w środowisku medycznym. Współpracował z Polskim Towarzystwem Lekarskim oraz Towarzystwem Hematologów Polskich. Poświęcał czas na edukację młodych lekarzy i studentów, a jego kierunkiem specjalizacji przeszło aż ośmiu lekarzy, co potwierdza jego znaczący wkład w rozwój chirurgii dziecięcej w Polsce. Był również członkiem pierwszej Rady Programowej Zespołu Nauczania Klinicznego w Kielcach, stając się ważną postacią na mapie medycznej kraju.

Przypisy

  1. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach: Historia Szpitala Dziecięcego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach [zarchiwizowane 25.05.2018 r.]
  2. IzaI. Bednarz IzaI., Szpital Dziecięcy w Kielcach obchodzi dziś 90-lecie. Oto jego niezwykła historia, „Echo Dnia Świętokrzyskie”, echodnia.eu, 21.01.2012 r. [dostęp 05.12.2016 r.]
  3. JerzyJ. Krzewicki JerzyJ., Szkice z dziejów dydaktyki medycznej w Kielcach, „Studia Medyczne”, 19, Kielce: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, 2010, s. 59 [dostęp 05.12.2016 r.]
  4. JanJ. Klempous JanJ., Oddział Chirurgii Dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu Centrum Medycyny Ratunkowej, „Medium. Gazeta Dolnośląskiej Izby Lekarskiej” [dostęp 05.12.2016 r.] [zarchiwizowane 21.11.2016 r.]
  5. MariaM. Zawartka MariaM., Wspomnienie – Jan Zawartka, „Eskulap Świętokrzyski – pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.”, 7, Kielce: Okręgowa Rada Lekarska w Kielcach., 2006
  6. Pochowani na Cmentarzu Powązkowskim. [dostęp 17.08.2014 r.]

Oceń: Jan Zawartka

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:8