Janina Komornicka, znana również pod pseudonimem „Janina Kosmowska”, to postać, która na trwałe wpisała się w historię Polski. Urodziła się 11 października 1881 roku w Kaliszu, a swoje życie zakończyła 11 kwietnia 1947 roku w Warszawie.
Była ona nie tylko wpływową pedagog, ale także aktywistką społeczną oraz orędowniczką praw kobiet. Jej zaangażowanie w kwestie oświatowe i feministyczne miało duże znaczenie w kontekście ówczesnych przemian społecznych. W czasie II wojny światowej, w szczególności podczas powstania warszawskiego, zyskała miano podporucznika Brygady Syndykalistycznej, co świadczy o jej determinacji i odwadze w walce o wolność oraz równość.
Życiorys
Janina Komornicka, córka Adama Komornickiego oraz Laury z Bartschów, miała bardzo wpływowe życie. W 1884 roku wraz z rodziną przeniosła się do Konina, gdzie rozpoczęła swoją edukację. Ukończyła gimnazjum w Warszawie w 1899 roku, co otworzyło przed nią wiele możliwości. Już w czasach szkoły zaangażowała się w działalność Związku Młodzieży Polskiej „Przyszłość” oraz Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Warto również wspomnieć, że była aktywną członkinią Związku Patriotycznego oraz Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej.
W roku 1902, wspólnie z Stefanią Esse, powołała do życia w Koninie dwuklasową pensję żeńską. Zaledwie pięć lat później, w 1907 roku, zorganizowały Szkołę Handlową dla dziewcząt. Dodatkowo, Janina prowadziła tajne nauczanie, ucząc języka polskiego oraz historii, co było szczególnie ważne w trudnych czasach zaborów.
Po wybuchu I wojny światowej jej placówka zakończyła działalność. Wówczas podjęła pracę w gimnazjum męskim, gdzie kontynuowała swoją pasję nauczycielską. W 1918 roku Janina opuściła Konin. W latach 1919–1926 pracowała w Białymstoku jako nauczycielka w Państwowym Gimnazjum Żeńskim, a także jako referent ds. oświaty pozaszkolnej w Kuratorium Okręgu Szkolnego. Prowadziła wykłady na Uniwersytecie Powszechnym z historii oraz języka polskiego.
W Lublinie, gdzie osiedliła się w 1926 roku, zajmowała ważne stanowiska, m.in. była członkiem Zarządu Głównego Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Pełniła również rolę wizytatora szkół w Kuratorium Okręgu Szkolnego w tym mieście, a następnie kierownikiem Wydziału Szkół Powszechnych. W 1936 roku zajmowała się edukacją jako naczelnik Wydziału Szkolnictwa w Urzędzie Miejskim. Jej działalność obejmowała również powołanie do życia Centralnej Biblioteki Pedagogicznej w Lubelskim Kuratorium Oświaty w 1927 roku.
Janina aktywnie uczestniczyła w działalności Powszechnego Uniwersytetu Regionalnego im. Stefana Żeromskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jej zaangażowanie w społeczność zaowocowało pełnieniem funkcji przewodniczącej Wojewódzkiego Oddziału Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, a od roku 1935 zasiadała w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia „Samopomoc Społeczna Kobiet”. Pełniła także funkcję radnej Lublina w latach 1929–1939, będąc wybieraną z list Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.
W trakcie II wojny światowej stała się aktywna w Związku Syndykalistów Polskich, gdzie pełniła rolę członka Rady Naczelnej oraz Rady Programowej. Angażowała się również w tajne nauczanie oraz kolportaż prasy konspiracyjnej. Niestety, podczas tych działań uległa wypadkowi, co skutkowało utratą nogi. Inne źródła wskazują na utratę ręki. Pomimo problemów zdrowotnych i podeszłego wieku, brała udział w powstaniu warszawskim, walcząc w 104 Kompanii Syndykalistów oraz jako podporucznik Brygady Syndykalistycznej, posługując się pseudonimem „Janina Kosmowska”.
Po zakończeniu walk, Janina została osadzona w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie przeniesiona do Tarnowa. Powróciła do Warszawy po II wojnie światowej, gdzie znowu podjęła pracę w szkolnictwie. Zmarła 11 kwietnia 1947 roku z powodu nowotworu wątroby. Jej ostatnie miejsce spoczynku to Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kwatera A 27, rząd 2, grób 4).
Odznaczenia
Janina Komornicka jest osobą, która została odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami, co odzwierciedla jej niezwykłe osiągnięcia i zaangażowanie. Wśród nadanych jej odznaczeń znajdują się:
- Krzyż Niepodległości,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych (przyznany za zasługi w czasie powstania warszawskiego),
- Warszawski Krzyż Powstańczy.
Upamiętnienie
W 2021 roku Janina Komornicka została uhonorowana tytułem patronki ronda, które znajduje się w Koninie, w miejscu, gdzie krzyżują się ulice: Wyzwolenia, Zakole oraz 11 listopada.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m n Uchwała Rady Miasta Konina z dnia 26.05.2021 r. w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Wyzwolenia, Zakole i 11 listopada [online], bip.konin.eu
- BartoszB. Skonieczny BartoszB., Feministka, która z zaborcą walczyła o szkołę w Koninie. Kim była Janina Komornicka? [online], LM.pl, 08.03.2023 r. [dostęp 08.03.2023 r.]
- a b c d e f g h i Janina Honorata Placyda Komornicka [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 08.03.2023 r.]
- PiotrP. Rybczyński PiotrP., Rys Historyczny [online], 1lokonin.pl [dostęp 08.03.2023 r.]
- JózefaJ. Lis-Błońska JózefaJ., Biogram Janiny Komornickiej ps. „Janina Kosmowska” [online], dlibra.karta.org.pl
- Cmentarz Wojskowy (Kwatera: A 27, Rząd: 2, Grób: 4) [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 08.03.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stanisław Józef Thugutt | Piotr Łossowski | Stanisław Aleksander Kempner | Helena Witkowska | Stefan Miler | Krzysztof Jan Walczak | Witold Tomassi | Bronisław Nowak | Wojciech Kunicki | Felicja Łączkowska | Mieczysław Jasnowski | Mikołaj z Kalisza | Adam Jezierski | Marek Samoć | Cecylia Gębicka | Halina Suwała | Teresa Grzybkowska | Jerzy Rajski | Paweł Szychalski | Halina SutarzewiczOceń: Janina Komornicka