Marek Samoć


Marek Julian Samoć, urodzony 7 stycznia 1951 roku w Kaliszu, to wybitny polski chemik oraz ceniony wykładowca akademicki. Obecnie związany jest z Politechniką Wrocławską, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym.

Jego praca naukowa oraz dydaktyczna przyczyniła się do rozwoju zarówno teorii, jak i praktyki w dziedzinie chemii, a także inżynierii materiałowej. W ciągu swojej kariery, Marek Samoć zyskał uznanie nie tylko w gronie studentów, ale również wśród specjalistów w branży.

Życiorys

Doktorat oraz habilitację Marek Samoć uzyskał na Wydziale ChemicznymPolitechniki Wrocławskiej. Następnie spędził czas na stażu podoktorskim w National Research Council of Canada w latach 1979-1980. W trakcie swojej kariery prowadził badania na Dartmouth College oraz na Uniwersytecie Stanowym w Buffalo, zlokalizowanym w Stanach Zjednoczonych.

W latach 1991-2008 był zatrudniony w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. Od roku 2008 pełni rolę wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej, gdzie kontynuuje swoją działalność naukową.

W 2020 roku Marek Samoć został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Zainteresowania naukowe

Marek Samoć to uznawany naukowiec, którego zainteresowania obejmują szeroką gamę zagadnień z zakresu chemii fizycznej. Jego badania koncentrują się na nowoczesnych materiałach, które mają potencjał do zastosowania w dziedzinie optoelektroniki oraz fotoniki.

W ramach swoich działań naukowych Marek Samoć analizuje nanostruktury o różnorodnym charakterze, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii diagnostycznych. Szcz especialmente jego prace w obrębie nanofotoniki są vitalne w kontekście diagnostyki nowotworów, a także umożliwiają wykrywanie złogów amyloidowych, które związane są z występowaniem choroby Alzheimera.

Kolejnym obszarem działalności Marka Samocia jest projektowanie urządzeń do precyzyjnych pomiarów optycznych. Jego laboratorium fizyki laserowej cieszy się renomą i uznaniem na całym świecie, stając się jednym z wiodących ośrodków badawczych specjalizujących się w optyce nieliniowej.

Nie wolno pominąć faktu, że M. Samoć jest również jednym z najczęściej cytowanych polskich chemików, co potwierdzają liczby mówiące o około 7 tysiącach cytatów jego prac, zarejestrowanych do 2019 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Marek Samoć zdobył liczne nagrody i wyróżnienia za swoje znaczące osiągnięcia na polu nauki i technologii.

  • nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2016) za badania materiałów nanostrukturalnych dla optyki nieliniowej,
  • medal Jana Zawidzkiego (2017).

Przypisy

  1. a b Samoć, Marek, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 12.10.2021 r.]
  2. Dorobek naukowy Politechniki Wrocławskiej (baza DONA). dona.pwr.edu.pl, 2019. [dostęp 15.02.2021 r.]
  3. Prof. Marek Samoć - Laureat Nagrody FNP 2016 - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, „Fundacja na rzecz Nauki Polskiej” [dostęp 24.06.2018 r.]
  4. Prof. dr hab. inż. Marek Julian Samoć, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.05.2019 r.]
  5. Rocznik Polskiej Akademii Umiejętności. Rok 2020, wyd. Kraków 2021.
  6. Biografia na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  7. Laureaci medali Polskiego Towarzystwa Chemicznego

Oceń: Marek Samoć

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:12