Janusz Kapuściński (geofizyk)


Janusz Kapuściński był wybitnym polskim geofizykiem, który zostawił znaczący ślad w dziedzinie nauk przyrodniczych. Urodził się 25 czerwca 1949 roku w Kaliszu, gdzie rozpoczął swoją niezwykłą podróż naukową. Jego pasja do badań oraz pracy naukowej przyczyniła się do rozwoju wielu istotnych aspektów związanych z agrometeorologią.

Niestety, Janusz Kapuściński odszedł z tego świata 2 lutego 2024 roku, pozostawiając za sobą ogromny dorobek naukowy oraz wspomnienia wśród współpracowników i studentów. Był doktorem habilitowanym nauk rolniczych, co potwierdza jego wysokie kompetencje oraz wiedzę w tej dziedzinie.

Życiorys

Janusz Kapuściński, znany geofizyk, rozpoczął swoją karierę w Radiu Merkury, gdzie przez piętnaście lat zajmował się zapowiadaniem prognoz pogody. Jego edukacja rozpoczęła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu, które ukończył z wyróżnieniem. Po tym, w 1973 roku, uzyskał tytuł magistra na Wydziale Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Już w trakcie swojej edukacji na uczelni, stał się prezesem Koła Naukowego Meliorantów, co świadczy o jego zaangażowaniu w działalność naukową.

W 1982 roku Kapuściński obronił swoją pracę doktorską, która dotyczyła „Wymiany ciepła i wilgoci między przyziemną warstwą powietrza a glebą”. Jego promotorem był uznany profesor Jerzy Jaworski. Kariera naukowa Janusza wciąż się rozwijała, a w 1989 roku wziął udział w wyprawie polarnej na Spitsbergen, w Norwegii, co wzbogaciło jego doświadczenie i wiedzę. Kolejnym kamieniem milowym była obrona pracy habilitacyjnej w 2000 roku na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu, która dotyczyła struktury bilansu cieplnego powierzchni czynnej w kontekście lokalnych warunków klimatycznych.

W swojej karierze wykładał na wielu prestiżowych uczelniach, między innymi na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu, Akademii Rolniczej oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ponadto, swoje doświadczenie pedagogiczne zdobywał także na Politechnice Poznańskiej. Jego osiągnięcia w sferze akademickiej obejmują również okres, w którym pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Ekonometrii i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, a wcześniej był wicedyrektorem w Instytucie Logistyki i Zarządzania Międzynarodowego.

Działalność społeczna i polityczna

Janusz Kapuściński odegrał kluczową rolę w polskim ruchu społecznym jako jeden z założycieli pierwszego w kraju stowarzyszenia obrony lokatorów, które nosi nazwę „Nasz Dom”. Zostało ono założone w roku 1998, a jego działalność przyczyniła się do poprawy warunków życia wielu mieszkańców. Jednym z jego największych osiągnięć było ujawnienie skandalu związanego z testamentem Melanii Rozmarynowicz, który został podrobiony przez osoby posiadające wpływy w systemie sprawiedliwości.

Oprócz tego, Kapuściński współtworzył poznańską Radę Osiedla Jeżyce, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego zarządu. W 2011 roku, za swoje zasługi, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz Ruchu Komitetów Obywatelskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne.

W roku 2010 Janusz znalazł się w składzie Poznańskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w trakcie wyborów prezydenckich. Cztery lata później, w wyborach samorządowych, kandydował do Rady Miasta Poznania z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 341 głosów, co zapewniło mu mandat radnego.

Kaplan był także członkiem Akademickiego Komitetu Honorowego Andrzeja Dudy, który wspierał jego kandydaturę podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku. Działał również w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, angażując się w inicjatywy wspierające obywatelskie ruchy.

Janusz Kapuściński zmarł 8 lutego 2024 roku, a jego pamięć została uhonorowana poprzez pochówek na cmentarzu miejskim przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu.

Przypisy

  1. W dniu 2 lutego 2024 roku zmarł dr hab. inż. Janusz Kapuściński, prof. nadzw. [online], wisim.up.poznan.pl, 07.02.2024 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
  2. ŚP prof. dr hab. Janusz Kapuściński - nekrolog [online], zyciekalisza.pl [dostęp 06.02.2024 r.]
  3. a b c Janusz Kapuściński zastąpi Wojciecha Wośkowiaka w Radzie Miasta. lazarz.pl, 20.11.2014 r. [dostęp 23.02.2015 r.]
  4. Petycja AKO w obronie zwolnionych historyków z IPN. debata.olsztyn.pl, 05.09.2014 r. [dostęp 25.02.2019 r.]
  5. Odznaczenia z okazji XX-lecia Ruchu Komitetów Obywatelskich. prezydent.pl, 14.05.2011 r. [dostęp 23.02.2015 r.]
  6. Akademicki Komitet Honorowy Andrzeja Dudy. ako.poznan.pl. [dostęp 04.06.2015 r.]
  7. Dr hab. inż. Janusz Kapuściński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.02.2015 r.]
  8. Polish Polar Research 10 (3), 1989. polish.polar.pan.pl. [dostęp 01.02.2015 r.]
  9. Janusz Kapuściński- Okręg wyborczy nr II. bip.poznan.pl. [dostęp 01.02.2015 r.]
  10. Wybory samorządowe w Poznaniu. miastopoznaj.pl. [dostęp 01.02.2015 r.]

Oceń: Janusz Kapuściński (geofizyk)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:20