Franciszek Modl


Franciszek Modl, znany także jako Franz Modl (ros. Франц Августович Модль), był postacią znaczącą w historii wojskowości. Urodził się 18 października 1831 roku w Kaliszu, a zmarł 27 września 1893 roku.

Jego kariera wojskowa obejmowała wysokie stanowiska w armii rosyjskiej, na których zdobył uznanie i respekt. W trakcie służby osiągnął stopień generała-majora, co świadczy o jego umiejętnościach oraz zasługach na polu bitwy.

Życiorys

Franciszek Modl przyszedł na świat w rodzinie wyznania ewangelickiego. Jego ojciec, Ernest Johann August von Modl (1794-1860), używający imienia August, w 1821 roku objął posadę pastora w parafii w Kaliszu, gdzie pełnił swoją funkcję aż do swojej śmierci. Dodatkowo, w 1828 roku został superintendentem diecezji kaliskiej. Matka Franciszka, Fryderyka z domu Scheider, również odegrała ważną rolę w jego życiu. Oboje rodziców spoczywają na cmentarzu ewangelickim w Kaliszu.

W rodzinie Franciszka znajdowali się także jego bracia i siostry. Alfred, jego brat, poszedł w ślady ojca, zostając najpierw pastorem w Dąbiu, a potem administratorem gminy ewangelickiej w Łodzi. Siostra Franciszka, Natalia (1850-1898), była uznawaną malarką, co także podkreśla artystyczny wymiar rodziny. Franciszek rozpoczął swoje nauki w kaliskim gimnazjum, co z pewnością wpłynęło na jego dalszy rozwój intelektualny.

Po ukończeniu edukacji, Franciszek Modl podjął służbę w armii rosyjskiej, gdzie szybko awansował na porucznika. W czasie wojny krymskiej uczestniczył w wielu znaczących akcjach, a niestety odniósł rany. Jego kariera wojskowa postępowała, co zaowocowało awansem na pułkownika. W 1890 roku postanowił przejść na emeryturę i został awansowany na stopień generała-majora.

Franciszek Modl zmarł 27 września 1893 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Zmarły był wdowcem i miał jednego syna, Wiktora Modla (ros. Вюtторъ Францевичъ Модль), który był wspomniany w „Księdze Pamiątkowej Guberni Piotrkowskiej na rok 1904” jako urzędnik w Łodzi.

Odznaczenia

Franciszek Modl był człowiekiem o wielu osiągnięciach, które zostały docenione poprzez przyznane mu liczne odznaczenia. Otrzymał on rosyjskie ordery:

  • św. Anny II klasy,
  • św. Stanisława II klasy,
  • św. Stanisława III klasy,
  • św. Włodzimierza IV klasy.

Dodatkowo, wyróżniony został także austriackim orderem Korony Żelaznej.

Przypisy

  1. Iwona Barańska: Modl Natalia. artyscikaliscy.tarasin.pl. [dostęp 20.02.2021 r.]
  2. Dzieje Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu w archiwaliach. Archiwum Państwowe w Kaliszu. [dostęp 20.02.2021 r.]
  3. Модль Франц Августович. rusgeneral.ru. [dostęp 20.02.2021 r.]
  4. 18 października 1831. Kalendarium Południowej Wielkopolski. [dostęp 20.02.2021 r.]
  5. Księga Pamiątkowa Guberni Piotrkowskiej. T. 2. Piotrków Tryb.: 1904, s. 218.
  6. Edward Polanowski (red.): Szkoła Kaliska. Dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Kalisz: 1993.
  7. a b Małyszko 2012, s. 110.

Oceń: Franciszek Modl

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:11